czerwiec 2014
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Archiwa

„Solidarność” odbita dla Solidarności

W dniach 26-28 maja 2014 roku w Jastrzębiej Górze obradowało XIX Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” Głównym celem zebrania były wybory nowych władz. Po ośmiu latach dominacji w Solidarności leśnej Koła Leśników Platformy Obywatelskiej, udało się delegatom odbić związek zawodowy z rąk „polityków”, których głównym celem było tłumienie wszelkich oznak niezadowolenia członków Solidarności z polityki rządu. Wprawdzie cztery lata temu udało się odzyskać Krajowy Sekretariat ZNOŚiL, ale teraz zwycięstwo związkowców było pełne. Przewodniczącą, stosunkiem głosów 46 : 31,  została Grażyna Zagrobelna, która pokonała Kazimierza Ulenieckiego, popieranego przez „polityków” z Wrocławia, Gdańska, Piły i Katowic. Do lekkiej scysji i to w obecności Przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy, doszło podczas pierwszej tury głosowań na delegatów Krajowego Sekretariatu, kiedy to okazało się, że żaden z „polityków”  nie został wybrany, a ich kandydaci otrzymali mniej głosów, niż wynikało to z ilości delegatów wrocławskich, gdańskich, pilskich czy katowickich.  Wszyscy delegaci,
z wyjątkiem byłego przewodniczącego KSPL,   popierani przez „polityków’ wycofali swoje kandydatury z dalszych tur głosowania.  Przy okazji dostało się gościowi Zjazdu Piotrowi Dudzie, który nie krył swego rozczarowania rządami Tuska i kuriozalnymi decyzjami Trybunału Konstytucyjnego. Dwaj delegaci – politycy z Gdańska i Wrocławia nie zgodzili się z opinią Przewodniczącego, że mniejszościowy rząd Tuska zablokował demokratyczną możliwość wypowiedzi społeczeństwa w referendum w sprawie wieku emerytalnego. Oburzyło ich też określenie przewodniczącego Trybunału Konstytucyjnego, jako funkcjonariusza partyjnego Platformy Obywatelskiej. Piotr Duda wyraził zadowolenie z akcji Poznaj Polityka, przeprowadzonej przez NSZZ „Solidarność” przed wyborami do europarlamentu. Stronę internetową z „dokonaniami” polityków odwiedziło ponad 2 mln osób i jak przypuszcza Piotr Duda, wielu z nich dzięki temu nie udało się czmychnąć do Eurolandu. Zapowiedział podobną akcję przed wyborami parlamentarnymi. Wystąpienie Przewodniczącego KK zdecydowana większość delegatów KSPL przyjęła gorącymi oklaskami.

Pod koniec Zjazdu doszło do przegłosowania kuriozalnej uchwały, wpisującej się w politykę PO i PSL, o wyprowadzeniu z Lasów leśniczych i nadleśniczych, poprzez sprzedaż leśniczówek i nadleśniczówek. Autorzy takiego stanowiska (oczywiście z grupy „polityków”) agumentowali, że nie ma potrzeby, aby leśniczy mieszkał na terenie leśnictwa. Może dojeżdżać nawet 50 km z miasta. Przy okazji zwolennicy obnażyli swój patriotyzm stwierdzając, że nie życzą sobie godła państwowego na ścianach leśniczówek (zupełnie jak politycy rządzący, którzy też nie widzą potrzeby umieszczania godła państwowego na mundurach leśnych). Uchwała, przy braku obecności wielu delegatów, którzy musieli w nocy opuścić obrady, przeszła stosunkiem głosów 21 : 18. Poniżej prezentujemy Uchwały i Stanowiska podjęte na XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność’.

Od Redakcji. Są tacy, co wydarzenia zjazdowe widzą inaczej. Zdecydowaliśmy się zaprezentować je, dla równowagi opinii. Wszak każdy to samo wydarzenie widzi inaczej.

Zdanie odrębne Czytelnika

„Użytkownik takipionek napisał: „21 sfrustrowanych związkowców z grupy „polityków z kół PO” ( a jakże!! ) w odwecie za WIELKĄ przegraną dzień wcześniej – zagłosowało za likwidacją osad dla leśniczych , za likwidacją godła państwowego w leśniczówkach i na mundurach”.

Szkoda, że portal prawylas.pl upodabnia się do większości podrzędnych stron internetowych, na których anonimowi użytkownicy przekazują treści niezgodne z prawdą a także obraźliwe i szkalujące. Niniejszym zmuszony jestem sprostować, że cytowane głosowanie dotyczyło wyłącznie przedstawienia stanowiska sprzedaży leśniczówek na komisji mieszkaniowej (patrz – Uchwała nr 20).

Kwestia likwidacji godła jest już kompletnym paszkwilem nie mającym pokrycia w rzeczywistości (patrz – uchwał takich nie ma).

Jednocześnie chciałbym przypomnieć, że rolą związku jest nie tylko kultywowanie tradycji, ale może przede wszystkim obrona praw pracowników.
Szanowni Państwo – proszę zauważyć, że sprzedaż podleśniczówek podleśniczym i pozostawienie Status Quo jeżeli chodzi o leśniczówki jest sytuacją bardzo krzywdzącą dla leśniczych. Praca podleśniczego obarczona jest mniejszą odpowiedzialnością i dodatkowo otrzymał granta w postaci mozliwości wykupu osady na preferencyjnych warunkach, która nierzadko niczym nie ustępowała standardowi leśniczówki. Czasami dochodzi do sytuacji, gdzie podleśniczy z wykupioną podleśniczówką otrzymuje awans na leśniczego i dostaje w tej sytuacji służbową leśniczówkę.

Zaistniałą sytuację można określić mianem nierównego traktowania pracowników, gdzie leśniczowie (podobno trzon LP) są grupą poszkodowaną.
W sumie nie chodzi o sprzedaż, ale o rozwiązanie tej patowej sytuacji. Jeżeli władza nie chce sprzedawać leśniczówek, to można zastosować wypłatę ekwiwalentu (forsę taką mieliśmy ale zasilimy nią teraz budżet).

Problem sprzedaży lokali celowo ograniczyłem do stanowisk leśniczego i podleśniczego, bo tych dwoje pracuje w jednym zespole i poczucie krzywdy tego pierwszego jest szczególnie silne. Słyszałem o sytuacjach, że w trakcie ostatniej reorganizacji leśniczowie pisali wnioski o przeniesienie na stanowisko podleśniczego, powodów chyba nie muszę wymieniać.

Koledzy i Koleżanki związkowcy – jeżeli tak bardzo zależy nam na zmianie formy zatrudnienia m.in. na stanowisku leśniczego, to również powinno nam zależeć na zmianie dziwnej sytuacji lokalowej. Leśniczy żyje w świadomości, że może zostać odwołany bez podania przyczyny i niestety w takiej sytuacji będzie musiał opuścić służbowe mieszkanie.

Generalnie jeżeli chodzi o sam artykuł to jestem zdegustowany, bo już sam tytuł sugeruje o 2 (a może więcej ?) Solidarnościach leśnych i w linii prostej pogłębia tylko istniejące już podziały.”

Od Redakcji:
Jeśli nie ma dwóch Solidarności, to jak można pogłębiać podziały.
Wprawdzie uchwał o godle na leśniczówce nie ma, ale podczas dyskusji o leśniczówkach padł argument, że leśniczówka jest obecnością Państwa Polskiego w terenie, w lesie i uzmysławia odwiedzającym, że znajdują się w Lasach Państwowych, a dowodem tego jest godło państwowe. I wtedy padło stwierdzenie ze strony delelgata, że na jego leśniczówce godła nie ma i on sobie go nie życzy. A dyskutant oboma rękoma podpisywał się pod likwidacją leśniczówek (bo do tego sprowadza się ich sprzedaż). To zdanie uznajemy za charakterystyczne dla zwolenników sprzedaży, bowiem żaden z popierających ten pomysł nie odciął się od tej wypowiedzi.
Co do  rzekomej krzywdy, jaką wyrządza się leśniczym, to zwracamy uwagę, że to Prawy Las od początku krytykował pomysł (Wasz) odebrania prawa do bezpłatnego mieszkania podleśniczym. Jeśli ktoś czuje się teraz skrzywdzony, to w wyniku tej właśnie decyzji. Teraz chcecie to samo zobić leśniczym – odebrać im prawo do bezpłatnego mieszkania. Nic nie dajecie, wszystko zabieracie. Przed odebraniem prawa do bezpłatnego mieszkania ich lokatorzy mogli potencjalny czynsz odkładać na przyszłe, własne mieszkanie, a czy następcy będą mogli zrobić to samo?
Czy też będą mogli kupić mieszkanie ze zniżką. A co z tymi, którzy nie mogą skorzystać wogóle z zakupu mieszkania po preferencyjnych cenach. Czy oni nie mają prawa czuć się skrzywdzonymi?  Czy powodowanie dalszych krzywd to sposób na naprawianie błędów.
Na koniec, jeśli szkalujemy, to proszę wykazać gdzie, jeśli zaś nie, to dlaczego stawiasz nam takie zarzuty. Chyba, że pisanie prawdy uważasz za  szkalowanie.

Uchwała nr 1
Uchwała nr 2

Uchwała nr 3
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie liczby tur głosowania

XIX WZDKSPL NSZZ „Solidarność” ustala, że na Przewodniczącego KSPL, członków Rady KSPL, członków Komisji Rewizyjnej KSPL, Delegatów na Kongres ZNOŚiL NSZZ „Solidarność” głosowania odbywać się będą maksymalnie w 3 turach.

Uchwała nr 4
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie ilości członków Komisji Rewizyjnej

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” ustala, że liczba członków Komisji Rewizyjnej w kadencji 2014 – 2018 liczyć będzie 5 osób.

Uchwała nr 5
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie wyboru Rady KSPL

Wybory do Rady KSPL dokonuje się poprzez wybory cząstkowe, które wyłaniają po jednym przedstawicielu na każde 200 członków Międzyregionalnej lub Regionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa tworzących Krajową sekcję pracowników Leśnictwa.
Lista miejsc mandatowych w poszczególnych sekcjach wynosi:

1. Białystok – 1 miejsce
2. Gdańsk – 2 miejsca
3. Katowice – 3 miejsca
4. Kraków – 1 miejsce
5. Krosno – 2 miejsca
6. Lublin – 1 miejsce
7. Łódź – 1 miejsce
8. Olsztyn – 1 miejsce
9. Piła – 1 miejsce
10. Poznań – 1 miejsce
11. Radom – 2 miejsca
12. Szczecin – 1 miejsce
13. Szczecinek – 2 miejsca
14. Toruń – 1 miejsce
15. Warszawa – 1 miejsce
16. Wrocław – 4 miejsca
17. BULiGL – 1 miejsce

Uchwała nr 6
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie liczby członków Rady KSPL

Rada KSPL w kadencji 2014 – 2018 wraz z Przewodniczącym Rady liczy 27 osób.

Uchwała nr 7
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie składu komisji zjazdowych

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” ustala, że skład wybranych Komisji
– skrutacyjnej,
– mandatowo – wyborczej,
– uchwał i wniosków
jest stały na całą kadencję 2014 – 2018.

Uchwała nr 8
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie wyboru składu Prezydium KSPL

Delegaci na XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” upoważniają Radę KSPL do ustalenia ilości członków Prezydium Rady KSPL wraz ze wskazaniem funkcji i zakresu zadań.
Uchwała nr 9
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie przynależności KSPL do Sekretariatu branżowego

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” podtrzymuje przynależność KSPL do Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

Uchwała nr 10
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie przechodzenia na emeryturę pracownika Służby Leśnej

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” zobowiązuje Radę KSPL do sprawdzenia pod względem prawnym ustalenia jednoznacznych zasad zaliczania lat za pracę w warunkach szkodliwych przy odchodzeniu na emeryturę pracownika Służby Leśnej.

Uchwała nr 11
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie zmiany stawki za dyżury p-poż.

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” zobowiązuje Radę KSPL do podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia zmiany do § 10 ust. 6 PUZP i zwiększenia wynagrodzenia za pełnienie dyżuru p-poż. do wysokości 3% stawki wyjściowej za każdy dzień dyżuru, niezależnie od ilości godzin pełnionego dyżuru w ciągu doby.

Uchwała nr 12
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie interpretacji § 15 PUZP

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” zobowiązuje Radę KSPL do wystąpienia o jednoznaczną interpretację § 15 PUZP w zakresie możliwości pobierania w naturze deputatu opałowego „z góry”, aby umożliwić pracownikowi przesuszenie opału przed sezonem grzewczym i ograniczyć jego koszty w zakresie transportu opału.

Uchwała nr 13
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie polityki zatrudnienia w LP

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” zobowiązuje Przewodniczącą Rady KSPL do wystąpienia w sprawie opracowania przez Dyrektora Generalnego LP polityki zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych LP wraz z dokonaniem weryfikacji obciążenia pracą, aby pracownik miał możliwość wykonania swoich obowiązków w ustawowym czasie 40 godzin tygodniowo.

Uchwała nr 14
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie ujednolicenia płacenie podatku od nieruchomości

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” zobowiązuje Radę KSPL do podjęcia działań zmierzających do ujednolicenia wewnętrznych przepisów LP w zakresie płacenia podatku od nieruchomości przez leśniczych i nadleśniczych mających prawo do bezpłatnych mieszkań.

Uchwała nr 15
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie obsady leśnictw

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” zobowiązuje Radę KSPL do podjęcia działań zmierzających do zapewnienia minimum dwuosobowej obsady obecnie funkcjonujących leśnictw.

Uchwała nr 16
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie zatrudniania absolwentów szkół

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” zobowiązuje Radę KSPL do podjęcia działań zmierzających do systematycznego i systemowego zatrudniania w nadleśnictwach absolwentów szkół w celu przygotowania pełnowartościowych następców odchodzących na emerytury pracowników.

Uchwała nr 17
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie obrony dobrego imienia LP

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” zobowiązuje Radę KSPL do podjęcia zdecydowanych działań informacyjno – wyjaśniających w obronie dobrego imienia LP i leśników w świetle zmasowanych ataków medialnych min. Gazety Wyborczej i jej głównego antyleśnika Adama Wajraka szkalujących istniejący stan prawny LP i status leśnika w społeczeństwie.

Uchwała nr 18
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie kancelarii leśniczego

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” zobowiązuje Radę KSPL do działań mających na celu ujednolicenie zasad wypłacania ekwiwalentu na utrzymanie kancelarii leśnictwa i jego zwiększenie.

Uchwała nr 19
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie ochrony stanowisk robotniczych w LP

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” zobowiązuje Przewodniczącą KSPL do podjęcia rozmów z Dyrektorem Generalnym LP w sprawie zaprzestania likwidacji stanowiska pracy zwalniania pracowników LP, w szczególności na stanowiskach robotniczych.

Uchwała nr 20
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie konferencji mieszkaniowej

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” zobowiązuje Radę KSPL do przedstawienia na Konferencji Mieszkaniowej w dniach 4-6 czerwca 2014 roku w Łagowie załączonego stanowiska.
Załącznik do Uchwały nr 20

Stanowisko nr 1
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie katalogu prac na prace urządzeniowe

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” apeluje do Dyrektora Generalnego LP o coroczne waloryzowanie,
o wskaźnik inflacji, stawek stanowiących podstawę do sporządzenia kosztorysu w inwestorskiego zawartych w katalogu na prace urządzeniowe i siedliskowe.

Stanowisko nr 2
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie pozyskania drewna w Puszczy Białowieskiej

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” domaga się natychmiastowego przywrócenia możliwości pozyskania i sprzedaży drewna na terenie nadleśnictw Białowieża, Hajnówka, Browsk w celu umożliwienia nadleśniczym realizacji ustawy o lasach, a szczególności odpowiedzialności za stan lasu.

Stanowisko nr 3
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie zmiany konstytucji

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” apeluje do posłów na Sejm Rzeczpospolitej o odrzuceniu projektu ustawy o zmianie Konstytucji RP (druk nr 2374) w zaproponowanej treści.
Konstytucja nie przewiduje dotychczas możliwości prywatyzacji polskich Lasów Państwowych. Przegłosowanie przez Sejm art. 2 projektu tej ustawy spowoduje zapisanie w najwyższym akcie prawnym obowiązującym w Polsce możliwości przekształceń własnościowych lasów należących do Skarbu Państwa.

Stanowisko nr 4
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie podziękowania za obronę LP

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” wyraża podziękowanie TV Trwam, Radiu Maryja i Naszemu Dziennikowi za przedstawienie społeczeństwu Lasów Państwowych jako dobra narodowego.

Stanowisko nr 5
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie obrony przed zwolnieniem członka NSZZ „Solidarność”

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” zwraca się do Pana Dyrektora Generalnego LP o podjęcie działań w celu natychmiastowego przywrócenia do pracy Pana Dariusza Żuberta z Nadleśnictwa Legnica (RDLP we Wrocławiu) z zajmowanego stanowiska inżyniera nadzoru niezgodnie z obowiązującym Prawem Pracy i standardami w Lasach Państwowych. Pan Dariusz Żubert jest członkiem Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” przy Nadleśnictwie Legnica oraz Delegatem na WZD MSPL NSZZ „Solidarność”.

Stanowisko nr 6
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie pomiaru i kwalifikacji drewna

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność”  wnioskuje do Dyrektora Generalnego LP o przyspieszenie prac mających na celu opracowanie nowego sposobu pomiaru i klasyfikacji drewna.

Stanowisko nr 7
XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” w sprawie Zakładu Usług Leśnych we Wrocławiu

XIX WZD KSPL NSZZ „Solidarność” wyraża swoje zaniepokojenie działaniami Pana Dyrektora RDLP we Wrocławia zagrażającymi dalszej działalności Zakładu Usług Leśnych we Wrocławiu.
Zakres zadań przyjętych do planu na 2014 rok w oparciu o wcześniej zawarte umowy został znacznie ograniczony.
W związku z powyższym istnieje obawa o uzyskanie wyniku ekonomicznego i utrzymanie płynności finansowej zakładu.
Dalsze utrzymanie tendencji zmniejszającej front robót spowoduje zwolnienia pracowników.

APEL

W związku z odmową Dyrektora Generalnego LP przekształcenia Ośrodka Szkoleniowego „Sosna” w Nadleśnictwie Biłgoraj na „Dom Kombatanta Leśnika” apelujemy o zakup w/w ze składek leśników i o wykorzystanie go do wyżej wymienionego celu.

 

8 komentarzy „Solidarność” odbita dla Solidarności

 • takipionek

  takipionek
  Relacja z walnego zebrania delegatów to właściwie gotowy scenariusz na leśną telenowelę. Najpierw (albo wreszcie) zwycięstwo nad grupą „polityków z tzw.kół PO” i wybór Pani Zagrobelny na Przewodniczącą Związku. Później – jak w telenoweli – porażka. Wprawdzie nieznaczna bo 18 do 21.Ale jednak .21 sfrustrowanych związkowców z grupy „polityków z kół PO” ( a jakże!! ) w odwecie za WIELKĄ przegraną dzień wcześniej – zagłosowało za likwidacją osad dla leśniczych , za likwidacją godła państwowego w leśniczówkach i na mundurach. To ich 3 głosowe zwycięstwo to faktycznie przyzwolenie na likwidację jednego z ostatnich bastionów państwowości polskiej do jakiej zachęcają z niezwykłą konsekwencja Rządzący III RP . To głosowanie – to jednocześnie znakomity prezent dla Ministra i Dyrektora Generalnego którzy będą teraz rozgłaszać , że w tych kwestiach spełniają WOLĘ „Solidarności”. Niestety o okolicznościach tego głosowania wkrótce zapomnimy a w „historię pójdzie” tylko jedno zasadnicze przesłanie -„Leśna Solidarność” nie chciała osad służbowych dla leśniczych , nie chciała też godła państwowego i co za tym idzie zgodziła się by mundury zamienić na uniformy z bejsbolówkami na głowie . Dlatego powinniśmy się domagać nazwisk 21 członków naszego związku którzy tak zagłosowali .Chyba dla nich państwowość polska – to tak jak dla premiera- NIENORMALNOŚĆ. Ciekaw jestem ,czy wyjeżdżając na Zjazd Delegatów – otrzymali oni o tych co ich wybrali takie właśnie instrukcje. Pokażmy więc ich nazwiska. Niech będą znane wszystkim tak jak znane są nazwiska posłów głosujących za zmianą ustawy o lasach i za wydłużeniem wieku emerytalnego. takipionek

 • antek

  Tak tak, solidarność została odbita z rąk polityków. Teraz apolitycznie przy udziale zarządu głównego będzie „apolitycznie” wspierać „szare ludziki z kaczką w godle”

  Tak tak a świstak siedzi i zawija w sreberka.

  Gratuluje wyboru. Wasz wysiłek z 2007 roku poszedł na marne, takich sobie wybraliście delegatów i tak Wam zagłosowali. Teraz będziecie klaskać i jeździć na spotkania z PRAWYMI i ZJARANYMI na wspólne wiece w obronie niepodległości Polski 🙂

  Gratuluje raz jeszcze!

 • takipionek

  takipionek
  No i co Antosiu ! Kompromitacja . 46:31 to klęska . Dlatego kopara opadła, kwas w bebechach szaleje, bo wreszcie doszło Wam pod „dekiel” , że od teraz wszystko ( związkowo ) może się już obejść bez Was . Ale nie jest tak źle. Jakąś tam „chlubną” P0paprańską kontynuację macie . Ongiś jeden taki „doktor” od środowiska odebrał mieszkania inżynierom nadzoru, podleśniczym i innym funkcyjnym a wy teraz zagłosowaliście za odebraniem mieszkań leśniczym i za bejsbolówkami na głowach i uniformami zamiast mundurów z godłem w których „tak pięknie różniliśmy się” od innych służb. Pomału nasze Lasy Państwowe zaczynają się zwijać .Tak jak całe Nasze Państwo – a Wasze POpaprane Koła bezmyślnie turlają się w tą stronę. Wbrew leśnemu ludowi. Ale za to zgodnie z instrukcjami . takipionek

 • Sprawa z umundurowaniem Służby Leśnej nie jest nową, gdyż wiadomo już o tym oficjalnie od bardzo dawna.

  Nowym niebezpiecznym pomysłem, jest całkowite wyprowadzenie leśników z lasu. Związek zawodowy przedstawiony w artykule, dumnie broniący sprawy orzełka i munduru, w swojej uchwale wyraził przekonanie, że tak właściwie leśniczy niekoniecznie musi mieszkać w leśnej leśniczówce.

  Podjęta przez ten związek uchwała daje przyzwolenie na sprzedaż leśniczówek, a leśniczowie przyjeżdżać będą w niedalekiej przyszłości z odległych nieraz o kilkadziesiąt kilometrów swoich miejsc zamieszkania. Zamiast nowych leśniczówek powstawać będą kontenerowe kancelarie leśnictw, z przyłączem energetycznym i sanitarnym.

  Leśnik już po godzinie 15.00 nie będzie osiągalny w terenie, Służba Leśna zostanie ZLIKWIDOWANA.

  Jest to jeden z kolejnych etapów na drodze dążeń struktur „KAPITAŁU finansowego” w walce ze strukturami obywatelskimi o POLSKIE LASY.

  Przebiegłość polega na wykorzystanie zachłanności i chciwości co niektórych przedstawicieli „leśnej braci”. Swoim pazernym dążeniem (zakup dla siebie leśniczówki po preferencyjnych cenach) doprowadzają do anihilacji wielopokoleniowego etosu POLSKIEGO LEŚNIKA.

  Dla mnie jest to świadectwem opanowania również i tego przyczółka POLSKOŚCI, przez struktury ANTYPOLSKIE.

 • antek

  Dzięki temu że nie ma mieszkań bezpłatnych podleśniczowie, inżynierowie nadzoru i z-cy nadleśniczych mogli kupić swoje osady (przy odpowiednich parametrach ekonomicznych). A leśniczowie jak nie mogą tak nie mogą dalej. I na emeryturę dostaniesz kopa i będziesz spał w kartonie.

  Zapytaj się tych podleśniczych którzy mogli kupić za bezcen swoją osadę, czy są niezadowoleni z takiego kroku? He? Na pewno popsioczą za takim rozwiązaniem 😛

  Jak stwierdził niedawno pewien Pan Dyrektor. Leśniczy ma bezpłatne mieszkanie od którego płaci podatek oraz podatek rolny oraz od budynków ale samego czynszu nie płaci. Więc z tych „zaoszczędzonych” pieniędzy powinien sobie kupić mieszkanie po 20 latach pracy 😛

 • Krzychu

  Użytkownik takipionek powyżej napisał: „21 sfrustrowanych związkowców z grupy „polityków z kół PO” ( a jakże!! ) w odwecie za WIELKĄ przegraną dzień wcześniej – zagłosowało za likwidacją osad dla leśniczych , za likwidacją godła państwowego w leśniczówkach i na mundurach”.

  Szkoda, że portal prawylas.pl upodabnia się do większości podrzędnych stron internetowych, na których anonimowi użytkownicy przekazują treści niezgodne z prawdą a także obraźliwe i szkalujące. Niniejszym zmuszony jestem sprostować, że cytowane głosowanie dotyczyło wyłącznie przedstawienia stanowiska sprzedaży leśniczówek na komisji mieszkaniowej (patrz – Uchwała nr 20).

  Kwestia likwidacji godła jest już kompletnym paszkwilem nie mającym pokrycia w rzeczywistości (patrz – uchwał takich nie ma).

  Jednocześnie chciałbym przypomnieć, że rolą związku jest nie tylko kultywowanie tradycji, ale może przede wszystkim obrona praw pracowników.
  Szanowni Państwo – proszę zauważyć, że sprzedaż podleśniczówek podleśniczym i pozostawienie Status Quo jeżeli chodzi o leśniczówki jest sytuacją bardzo krzywdzącą dla leśniczych. Praca podleśniczego obarczona jest mniejszą odpowiedzialnością i dodatkowo otrzymał granta w postaci mozliwości wykupu osady na preferencyjnych warunkach, która nierzadko niczym nie ustępowała standardowi leśniczówki. Czasami dochodzi do sytuacji, gdzie podleśniczy z wykupioną podleśniczówką otrzymuje awans na leśniczego i dostaje w tej sytuacji służbową leśniczówkę.

  Zaistniałą sytuację można określić mianem nierównego traktowania pracowników, gdzie leśniczowie (podobno trzon LP) są grupą poszkodowaną.
  W sumie nie chodzi o sprzedaż, ale o rozwiązanie tej patowej sytuacji. Jeżeli władza nie chce sprzedawać leśniczówek, to można zastosować wypłatę ekwiwalentu (forsę taką mieliśmy ale zasilimy nią teraz budżet.

  Problem sprzedaży lokali celowo ograniczyłem do stanowisk leśniczego i podleśniczego, bo tych dwoje pracuje w jednym zespole i poczucie krzywdy tego pierwszego jest szczególnie silne. Słyszałem o sytuacjach, że w trakcie ostatniej reorganizacji leśniczowie pisali wnioski o przeniesienie na stanowisko podleśniczego, powodów chyba nie muszę wymieniać.

  Koledzy i Koleżanki związkowcy – jeżeli tak bardzo zależy nam na zmianie formy zatrudnienia m.in. na stanowisku leśniczego, to również powinno nam zależeć na zmianie dziwnej sytuacji lokalowej. Leśniczy żyje w świadomości, że może zostać odwołany bez podania przyczyny i niestety w takiej sytuacji będzie musiał opuścić służbowe mieszkanie.

  Generalnie jeżeli chodzi o sam artykuł to jestem zdegustowany, bo już sam tytuł sugeruje o 2 (a może więcej ?) Solidarnościach leśnych i w linii prostej pogłębia tylko istniejące już podziały.

 • Krzychu

  Szanowna Redakcjo !

  Na wstępie dziękuję za zamieszczenie poprzedniego komentarza i podjęcie dyskusji.

  Od razu odpowiadam na pytanie postawione na końcu Waszej odpowiedzi: moja pierwsza wypowiedź rozpoczęła się od cytatu innego komentującego i zarzut rozminięcia się z prawdą oraz szkalowania dotyczył generalnie innego komentarza i jest to chyba jasne.

  O jakości portalu internetowego świadczy również fakt dopuszczania komentarzy, które się z prawdą w sposób jawny rozmijają.

  Odnośnie samego artykułu – postawiłem zarzut, że pogłębia podziały i tylko utwierdzam się w tym przekonaniu po przeczytaniu w odpowiedzi kolejnej frazy: „pomysł (Wasz)”. Wychodzi na to, że w związku jesteśmy My, czyli Prawi oraz Wy albo Oni czyli mniej Prawi a może zupełnie Lewi. Podział taki jest bardzo niebezpieczny, uważam że związek zawodowy o takich tradycjach jak Solidarność nie jest jakąś wąską szufladką, nie tylko w sferze politycznej.

  Ponadto stawianie uogólnień na podstawie wypowiedzi jednego z delegatów i wrzucanie z powodu jednej wypowiedzi całej grupy ludzi do jednego worka z pewnością jest również niebezpiecznym uogólnieniem.