marzec 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archiwa

Dyrekcja Generalna nie broni firmy którą zarządza – poseł Dariusz Bąk

27 marca o godz. 13.00 odbyła się Konferencja prasowa Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski nt.” W obronie Polskich Lasów i Polskiej Ziemi – obywatelska akcja zbierania podpisów”. Transmisja z konferencji dostępna jest na stronie internetowej http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp#2D524BDC25AF6795C1257CA8002F24DF

Poseł Dariusza Bąka powiedział, że według aktualnie obowiązujących przepisów obcokrajowcy będą mogli nabywać polską ziemię już w 2016 roku. Obie sprawy – przyszłość lasów i liberalizacja handlu polską ziemią – łączą się ze sobą. Dariusz Bąk, poseł PiS i były dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, zwracał uwagę, że nałożony przez rząd i parlament styczniową nowelizacją ustawy o Lasach Państwowych haracz już spowodował, że w dalszym ciągu przedsiębiorstwo Lasy Państwowe nie ma zamkniętego planu finansowo-gospodarczego na ten rok, a dodatkowo zostanie zmuszone okolicznościami wycofać się z planowanych już inwestycji, np. budowy dróg leśnych.

– Ten haracz nałożony na Lasy Państwowe, które finansują swoje wydatki z własnych przychodów, doprowadzi do niewydolności finansowej tego przedsiębiorstwa. A jeżeli doprowadzi do niewydolności, to obawiamy się – a społeczeństwo przerabiało to wielokrotnie – że może dojść do tego, że zacznie się handel zasobami tego przedsiębiorstwa, czyli lasami znajdującymi się na jednej czwartej powierzchni kraju – ocenił Bąk.

Już dzisiaj zagraniczni inwestorzy zgłaszają chęć nabycia ziemi w naszym kraju, zwłaszcza że cena hektara polskiej ziemi jest dla inwestora z Europy Zachodniej bardzo atrakcyjna. – Na przykład w Holandii cena jednego hektara ziemi to 38 tys. euro, w Danii 36 tys. euro, a w Polsce – 6 tys. euro. Jest już blisko do maja 2016 r., kiedy będzie wolny obrót ziemią. Kto wie, czy ci, którzy mieli takie pomysły w sprawie lasów, nie współuczestniczą w tym, żeby udostępnić wielkie zasoby polskiej ziemi obcym kontrahentom. A to przecież jest nasze dobro – mówił Bąk. Jak zaznaczył, „chwilowy” rząd Donalda Tuska „nie może robić spustoszenia w majątku narodowym”. – Już to w minionym 25-leciu przeżywaliśmy. Świadomie doprowadzano różne przedsiębiorstwa do niewydolności, a następnie je prywatyzowano, i to niejednokrotnie za bezcen – dodał. Przeprowadzona na początku tego roku w błyskawicznym tempie przez Sejm rządowa nowelizacja ustawy o Lasach Państwowych przewiduje, że w tym i przyszłym roku Lasy Państwowe zobowiązane są wpłacić do budżetu państwa po 800 milionów złotych rocznie. Od 2016 r. mają wpłacać 2 proc. swoich przychodów.

źródło: Nasz Dziennik

Comments are closed.