marzec 2013
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwa

Nie było żadnej „afery białostockiej”

Dziś tj. 4 marca 2013 roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku podtrzymał decyzję Sądu Rejonowego w tzw. „aferze” białostockiej uniewinniając pięciu pracowników Lasów Państwowych. Wyrok jest prawomocny.

Oskarżeni w tym procesie, to oprócz byłego dyrektora generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Matysiaka, także były główny analityk dyrekcji generalnej Lasów – Konrad Tomaszewski, a także byli: dyrektor, wicedyrektor oraz naczelnik wydziału marketingu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Wszyscy zgodzili się na podawanie danych w mediach.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zarzucała im, że w 2007 roku – jako funkcjonariusze publiczni – przekroczyli uprawnienia służbowe w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę, umożliwiając dwóm firmom zakup drewna z pominięciem standardowej procedury ustalania ceny. Według śledczych był to tryb niezgodny z obowiązującymi przepisami. Chodziło o tzw. tryb ekspercki, z pominięciem aukcji internetowej. Prokuratura chciała dla oskarżonych kar po roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata, 5 tys. zł grzywny oraz rocznych zakazów zajmowania stanowisk kierowniczych w Lasach Państwowych.

Od początku całej afery staliśmy na stanowisku, że ma ona podtekst polityczny, nie merytoryczny.
Nie przypadkowo w sprawę politycy Platformy Obywatelskiej próbowała ubrać polityków PiS twierdząc, że „afera białostocka” jest przykładem korupcji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Prawomocna decyzja sądu wpisuje się w cały ciąg decyzji sądów i prokuratur, odrzucających zarzuty o rzekome nadużycia władzy urzędników powołanych przez PiS. Tylko kto zwróci oskarżonym dobre imię i pięć lat mitręgi i nerwów? 

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35241,13502771,Szefostwo_Lasow_Panstwowych_niewinne__Nie_bylo_zadnej.html

 

15 komentarzy Nie było żadnej „afery białostockiej”

 • BiałyLas

  Nikt im nie zwróci zdrowia i skróconego zycia o czym pewnie jeszcze nie wiedzą. Po czyms takim mają conajmniej 5 lat zycia mniej. Nie są oni jedyni w tym kraju, ludzi oskarżonych niesłusznie, tylko na kogoś życzenie jest bez liku. To jest najwiekszy dramat tego kraju i jego mieszkańców, dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie. Prokurator i jego inicjatorzy się cieszą, nie ponosi żadnych konsekwencji a człowiek do końca życia jest przegrany nie mówiąc o jego rodzinie, która na zawsze musi żyć z piętnem przęstępstwa. O tym, że ich oskarżono wiedzą wszyscy a o tym, że ich uniewinnili nie będzie wiedział nikt.

 • alek

  Nierządy PO oparte są na kłamstwie i pomówieniach. Jednakże nadejdzie taki dzień w którym wystawimy rachunek wszystkim niegodziwcom.

 • Rydz

  Kochani Rodacy !
  Prędzej czy później Przestępcza Organizacja zostanie rozlioczona, a jej
  członkowie przkładnie ukarani.
  Dlatego PO za wszelką cenę będzie się broniła przed oddaniem władzy, łącznie z próbą sfałszowania wyborów, a w razie poważniejszych rozruchów wezwaniem bratniej pomocy.
  Nie możemy sie dać sprowokować, ale jeżeli zajdzie potrzeba należy solidarnie wyjść na ulice Warzawy np. w liczbie 2 mln i pokojowo zaprotestować domagając się dymisji tego wrogiego i szkodliwego Polsce i Polakom rządu.

 • o co chodzi?

  O co tu chodzi? Prawylas publikuje w dniu 4 marca informację, że jest uniewinnienie i w tym samym dniu Pan Trzaskowski publikuje informację, z jakiejś dziwnej gazety jakaż to ma się odbyć rozprawa. Żeby było śmieszniej odgrzanie kotleta, a więc publikacja za gazetą wrzucona do wszystkich pracowników lasów o 15:20 czyli w momencie w którym już było zapewne wiadomo że sprawa jest dęta. Czyżby Pan dyrektor czekał do końca czy na podstwie wyroku da się znowu obrzucić błotem poprzednika, a gdy się okazało, że się nie da i nawet nasze wątpliwej konduity sądy tego nie robią, to postanowił rozegrać sprawę medialnie i odgrzać kotleta – zawsze się coś przylepi.

 • Semper Fidelis

  Gratulacje!

  Tylko dlaczego Prawy Las wkleja linka z Wybiórczej? 😉
  To już lepiej ten: http://www.laspolski.net.pl/I_po_aferze,strona-2136.html
  Jest tu ciekawy cytat z Mariana Pigana:
  – Tryb sprzedaży drewna, jaki zastosowano w przypadku firmy Rakom, jest skandaliczny i narusza wszelkie możliwe procedury wolnorynkowe.

  Uniewinnieni, a już szczególnie ciągany przez CBA niczym oprych Piotr Zbrożek, którego M. Pigan odwołał ze stanowiska dyrektora, powinni teraz autora tych słów zaprosić do sądu!

 • takipionek

  takipionek
  Lubię konkrety i cytuję za sędzią Hubertem Półkośnikiem który uzasadnił uniewinnienie „Zdaniem sądu, oskarżeni piastujący poważne stanowiska, zdali egzamin z zaufania publicznego do Lasów Państwowych. Lasy Państwowe choćby w minimalnym stopniu nie nadszarpnęły swojego zaufania ..” i dalej wg.opini biegłego powołanego do oceny ekonomicznych skutków sprzedaży w trybie eksperckim sędzia uzasadnia – To nie były ceny minimalne, czy „wzięte z sufitu” tylko były to ceny maksymalne, uzyskiwane a transakcjach internetowych .Skąd więc Marian P. najpierw po dość umiarkowanej opinii w sprawie – w kilka dni później zmienił ją i oświadczył, że cytuje „ Tryb sprzedaży drewna, jaki zastosowano w przypadku firmy Rakom, jest skandaliczny i narusza wszelkie możliwe procedury wolnorynkowe. Chyba chciał być na „linii i na bazie”
  takipionek

 • zgroz

  Za kilka lat sąd stwierdzi że w sprawie Zieleńca było podobnie i też będzie uniewinnienie. Ciekawe jak będą się nisko kajać oskarżyciele na portalu.

 • przylaszczka pospolita

  To przykre,że ofiarami niegodziwców padają uczciwi i porządni ludzie.Mam nadzieję,że wszyscy Ci, którzy czynią zło i depczą drugiego człowieka,zostaną kiedyś rozliczeni.

 • Rozpisujesz się przylaszczko pospolita o niegodziwcach, uważam że masz sumienie obciążone mocno dlatego tak krwawisz. Jesteś przekonana o swojej ,, fachowości”, ale od czego ?????????? – tylko ty znasz swoje postępki. Jesteś znana ze swojej leśnej roboty – też mam nadzieję, że zostaniesz rozliczona za zło które wokół siebie kumulujesz. Pragniesz zostać ofiarą , lecz to ty jesteś katem, spójrz na siebie obiektywnie a nie przez różowe okulary.
  W twojej głowie urodziło się przekonanie o niszczeniu ciebie a tak naprawdę to sama się unicestwiasz poprzez swoje działania mocno ciemne, sumienie cię gryzie a będzie jeszcze gorzej. Nie brnij dalej w ten ślepy zaułek. Rozpisujesz się w dzień i w nocy. Można spokojnie żyć i cieszyć się prawdziwie przyrodą naszą przepiękną. Uspokój swoje wnętrze normalni ludzie wybaczyli ci niegodziwości. Tak trzeba.

 • Nasze życie byłoby pasmem szczęśliwości gdyby nie afery. Punkt widzenia jest uzależniony od punktu siedzenia i postrzegania nieprawidłowości.
  Z nizin wszystko wygląda inaczej, jest nam ciężko żyć patrząc na postępowanie ludzi na świecznikach. To przecież z nich czerpiemy wzorce. Przykre jeśli ludzie ludziom gotują taki los. Zaciera się , rozmydla afery i nie wiadomo kto jest winny a kto niewinny dlatego tak trudno ferować wyroki.

 • przylaszcza pospolita

  Droga Kleopatro, dziękuję Ci za cenne wskazówki co do mojego postępowania, oceny stanu psychicznego oraz fachowości. Jednakże przytoczone przez Ciebie wywody i wskazówki wg mnie musisz wykorzystac sama- bo one są Ci bardzo potrzebne.Żyj zatem godziwie i spokojnie,a z Twoich postępków,sprawiedliwie rozliczy Cię Pan Bóg.

  PS. Chciałam też zwrócic Ci uwagę , że w tej części należy umieszczac komentarze do zamieszczonego artykułu , a nie oceniac opinie komentujących…!

 • presto

  bawi was i cieszy taka sytuacja nowoczesnego prawa kaduka, no to może dość i tej zabawie w końcu kres położyć trzeba http://www.aferyibezprawie.org/

 • Do przylaszczki pospolitej.Uderz w stół a nożyce się odezwą.Życzę zdrowia

 • Oskarżeni w ,,aferze białostockiej” przeżyli koszmar. Pięć lat mitręgi i nerwów.Nie zgadzam się z jednym pytaniem – kto IM zwróci dobre imię? Niewinnie oskarżeni całe swoje życie pracowali uczciwie na dobre imię i żadna afera nie zmieniła faktu, że są osobami godnymi szacunku i cieszącymi się dobrym imieniem.Takie chwyty poniżej pasa ( fałszywe oskarżanie ) tylko umocniło niewinnie oskarżonych. Nawet fakt , iż zgodzili się podawać swoje dane w mediach utwierdza mnie w przekonaniu o prawości tych ludzi.Jestem pewna, że sprawa miała podtekst polityczny.

 • Afery dostrzegamy w naszym życiu codziennym. Media karmią nas sensacyjnymi odkryciami ale jakoś nikt nie trudzi się żeby rozliczyć sprawców nieprawidłowości. Afera: Amber Gold – cicho sza. Jak ,,ktoś” po piwku na rower usiądzie to dopiero jest afera.Polska to jest dziwny kraj.