listopad 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Archiwa

Czy Polska jest niepodległa?

Jedni skłonni byliby wciąż śpiewać: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”, a drudzy: „Ojczyznę wolną, pobłogosław, Panie”. Jak to właściwie jest? Niepodlegli, czy wciąż zniewoleni.

Są tacy, co uważają, że z jednej niewoli, tej sowieckiej, wpadliśmy szybko w drugą niewolę: uzależnienie od zideologizowanej lewicowo Unii z Niemcami na czele i od starszego brata w Rosji, który np. od 4 lat nie oddaje nam wraku samolotu smoleńskiego, bo tak mu się podoba i już. Inni zżymają się na takie stawianie sprawy i głoszą, że Polska jest wolną, zieloną wyspą, czemu dają wyraz maszerując z różowymi okularami na oczach i czekoladowym orłem na platformie. Jedni skłonni byliby wciąż śpiewać: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”, a drudzy: „Ojczyznę wolną, pobłogosław, Panie”. Jak to właściwie jest? Niepodlegli, czy wciąż zniewoleni.

Proponuję spojrzeć na tę kwestię trochę inaczej. Wieloletni, znakomity dyrektor poprawczaka dla dziewcząt w Falenicy k. Warszawy powiedział mi kiedyś, że w swych pedagogicznych wysiłkach odwołuje się do obrazu diabła i stojącego po drugiej stronie anioła. Jedni stoją bliżej diabła, a inni bliżej anioła, ale nie to jest najważniejsze. W wychowaniu naprawdę ważne jest to, w jakim kierunku ktoś zmierza. Można mieć wiele grzechów na sumieniu, ale wybrać właściwy kierunek: ku aniołowi. I odwrotnie, ze stosunkowo czystym kontem można iść ku diabłu. Nie chodzi więc o określenie tego, czy ktoś jest teraz zły, czy dobry, ale o zobaczenie, w jakim kierunku zmierza. Analogicznie jest z niepodległością, która jest raczej procesem, kierunkiem, niż raz na zawsze posiadaną rzeczą. Za PRL-u byliśmy ograniczeni sowieckim systemem, ale kolejne lata (1956, 1968, 1970, 1976, 1980) budziły w nas coraz większą determinację w podążaniu ku niepodległości. Byliśmy bliżej diabła, ale patrzyliśmy w stronę anioła. Dziś wydaje się, że w porównaniu z PRL-em jesteśmy bliżej anioła wolności, ale w jakim kierunku zmierzamy? Podzielam niepokój tych, którzy pytają się, co będzie z Polską niepodległą. Bo sądzą, że nie idziemy w dobrym kierunku. Może więc by należało śpiewać: Ku Polsce niepodległej racz nas wciąż prowadzić, Panie.

Niepodległość ma różne wymiary: polityczny, ekonomiczny, medialny, kulturowy. Chodzi o to, aby nikt z zewnątrz nie narzucał nam władz, innymi słowy, by nie rządzili nami ludzie uzależnieni od obcych, czy też po prostu agenci. Trzeba dbać o własny system gospodarczo-ekonomiczny, tak aby nie być całkowicie bezbronnym wobec kogoś, kto mógłby nas łatwo szantażować przysłowiowym zakręceniem kurka lub zamknięciem banku. Bo pieniądze w pewnych sytuacjach mają narodowość. Warto też posiadać własne media, by w sprawach kluczowych nie okazało się, że grają one przeciwko naszemu interesowi narodowemu. Niepodległość, to także wspieranie i rozwijanie rodzimej kultury, która pozbawiona kompleksów nie papuguje innych, często prymitywnych wzorców. Oczywiście nie można negować faktu globalizacji, wzajemnych wpływów i potrzeby rozwijania wielorakiej współpracy. Tyle, że można starać się współpracować na równych zasadach pilnując swego interesu, albo podporządkowywać się coraz bardziej silniejszym i cieszyć się, że nas poklepali po plecach.

W czasie zaborów polskie elity były często skłócone, ale wielu pragnęło Polski niepodległej i poświęcało się, by ten cel osiągnąć. Dzięki temu stało się możliwe scalenie, zbudowanie na nowo polskiego państwa po roku 1918. Co więcej, byliśmy w stanie obronić niepodległość wobec sowieckiej nawały w 1920 roku. Dziś wydaje się, że nie brakuje środowisk, którym na Polsce nie zależy. Miłosz miał – zdaniem Herberta – powiedzieć, że „Polskę trzeba przyłączyć do Związku radzieckiego, bo sami nie potrafimy kompletnie nic”. Ci, którzy wolą różowe baloniki i gejowskie tęcze, niż biało-czerwoną flagę, mogliby się po tym zdaniem podpisać z tą różnicą, że w miejsce ZSRR należałoby wstawić brukselskich urzędników i politycznie poprawną, homo-femo-gender-międzynarodówkę. Miejsce komunistycznego internacjonalizmu, który przewidywał zrobienie z Polski kolejnej republiki radzieckiej, zajął internacjonalizm, który nie chce Europy jako wspólnoty niepodległych, choć ściśle współpracujących ze sobą ojczyzn, lecz dąży ku jednemu molochowi, gdzie na rzeczywistą niepodległość takich państw, jak Polska, nie będzie już miejsca. Uważajmy więc, w jakim kierunku idziemy, ku diabłu zniewolenia, czy ku aniołowi niepodległości.

Dariusz Kowalczyk SJ

13 komentarzy Czy Polska jest niepodległa?

 • Pytanie należałoby zadać inne, to jest „Czy Polska już poległa?”

  11 listopada o godz. 18.17 na portalu niezależna.pl pojawiła się notatka zatytułowana „Ukraina dziękuje Tomaszowi Sakiewiczowi. Medal dla „Strefy Wolnego Słowa”. Czytamy w niej: „Dzisiaj Święto Niepodległości. Podczas uroczystości w Krakowie redaktor naczelny „Gazety Polskiej” TOMASZ SAKIEWICZ został uhonorowany medalem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

  Trzeba też wiedzieć, że po przewrocie w lutym 2014 roku szeregi SBU zostały zasilone neobanderowcami z Prawego Sektora i „Swobody” oraz że funkcjonariusze SBU są podejrzewani o dokonanie zbrodni wojennych podczas walk w Donbasie. To nie jest środowisko przyjazne Polsce i nie są to ludzie, z którymi publicznie afiszuje się poważny dziennikarz czy polityk.

  Medale Służby Bezpieczeństwa Ukrainy dla red. Sakiewicza i Przemysława Miśkiewicza są zatem tylko potwierdzeniem tego, co każdy średnio rozgarnięty odbiorca mediów widzi, słyszy i czyta.

  Czy Polska już poległa?

 • Krzysztof Kowalczyk

  Nie ma się co czarować ; POKUTUJE TERAZ W TYCH NIEBEZPIECZNYCH CZASACH BRAK SKUTECZNEGO ROZLICZENIA TAKICH BANDYTÓW JAK KISZCZAK,JARUZELSKI…brak rozliczenia win UB,PZPR i wszelakiego rodzaju ścierwa jakie współpracowało dla tych organizacji POSPOLITYCH MORDERCÓW naszego narodu!
  Elit nie mamy …WYMORDOWANE zaś ,,nowe ELYTY,, mają za nic patriotyzm i pro polskość – PATRZĄC OŚLIM,BEZWOLNYM UMYSŁEM NA TO CO SIĘ DZIEJE!
  POLACY W WIĘKSZOŚCI TO BARDZO MĄDRY NARÓD – LECZ MOIM ZDANIEM NIE MA GO NADAL KTO SKUTECZNIE POPROWADZIĆ DLA WYŁĄCZNEGO DOBRA RZECZPOSPOLITEJ!
  Naszym błędem jest teraz przyjmowanie jako słuszne wszelkich ,,nowinek i praw,, UE …ZAPOMINAJĄC O NASZEJ KONSTYTUCJI.
  ROSJANIN,UKRAINIEC,NIEMIEC I ŻYD …niestety od zawsze okradał Polskę a my naiwnie wierzyliśmy i wierzymy,że kiedyś dadzą Polsce spokój! TO STRASZNY BŁĄD!
  Z pogardą czytałem opinię niemieckiego ,,Der Spiegel,, w dniu 12 listopada 2014 roku po kolejnych rozruchach w Warszawie podczas DNIA NIEPODLEGŁOŚCI iż jakoby nasz napis ,,BÓG-HONOR-OJCZYZNA,, jest rasistowski, gdyż dyskryminuje mniejszości narodowe w Polsce (…których Niemcy nie wymieniają!)a my traktujemy je jako wrogów! TOTALNY IDIOTYZM ale celowo ukierunkowany na zniszczenie naszych świętości…

 • trojden

  Krótko mówiąc bolszewik czuwa niestety.

 • paranormalny

  paranormalny
  EKO Lesie – a jak tzw. „profesor” Bartoszewski otrzymał Złoty Medal Stresemanna a premier Tusk nagrodę Waltera Rathenau to jest to w porządku? Przypominam, że działający jeszcze przed dojściem Hitlera do władzy panowie :Stresemann (pochodzenie żydowskie) i Rathenau okazali się wyjątkowo wrednymi postaciami dla Polski dopiero co powstałej z zaborów . Nie uznawali granic II Rzeczpospolitej , chcieli przyłączyć do Niemiec Gdańsk i Górny Śląska. Ponadto ( w olbrzymim skrócie ) zacieśnili braterską współpracę militarno- handlową z sowietami . Czy historyk Tusk i wybitny znawca historii Niemiec – Sz .Pan W. Bartoszewski znając te fakty powinni przyjąć takie wyróżnienia ?. No cóż – przez 7 lat premierem III RP był człowiek dla którego „polskość to nienormalność” a przez kilka lat nasz kraj reprezentował za granicą tenże „profesor” który zwierzył się w telewizorze, że w okupowanej Warszawie na widok oficera niemieckiego w eleganckim mundurze doznawał ukojenia a widok Polaka w zgrzebnym paltociku wywoływał u niego obawy przed denuncjacją .Tak więc wolę i ( jak do tej pory) będę popierał działania i postawę Sakiewicza z nagrodą ukraińską
  Paranormalny

 • Szanowny PARANORMALNY, takie to czasy nam zaistniały, że nikt nikomu nie zabrania być koprofilem (nie ma prawnego zakazu). Jeżeli takie Twoje upodobania :(, no cóż, z czym się zadajesz, takim się stajesz.

 • Egzekucja mieszkańców Donbasu przez rzeźników Poroszenki
  http://youtu.be/0W_k8g7zRGQ

  Tak więc, kim jest Szanowny PARANOLMALNY, że „… woli i ( jak do tej pory) będzie popierał działania i postawę Sakiewicza z nagrodą ukraińską”?

 • paranormalny

  Ekolesny – przykryłeś swój post o koprofili informacją z telewizji „Rasyja” która jest tak wiarygodna jak sowieckie informacje o faszystowskich mordercach polskich oficerów w Katyniu. Ale wracając do poprzedniego „postu” No cóż ekoleśny! podrażniono znacznie Twoje nadęte EGO! Gdy w dyskusji używa się argumentów i oczywistych dowodów które wykazują manipulację i podważają wydumaną wszechwiedzę sięga się wówczas do chamstwa a właściwie do szamba. Można argumentować prześmiewczo, złośliwie a nawet cynicznie ale tu na naszym forum tak prymitywnego, ordynarnego i piramidalnego chamstwa jak Twoje nie było. Kpijmy więc z siebie, ośmieszajmy się dobranymi argumentami – bo jest to przecież konkretna wiedza (lub niewiedza) – ale nie przekraczajmy granicy na którą wdepnął ten interlokutor . Mógłbym o wiele ostrzej ,o wiele dobitnej ale chamstwu przeciwstawiam się (jak w skeczu o hydraulikach) „siłom i godnościom osobistom”
  paranormalny

 • Szanowny PARANORMALNY, a to o koprofilii to wziąłeś to do SIEBIE? Bardzo mi przykro, że odniosłeś takie wrażenie. Komentarze należy czytać powoli i bez emocji. Zbyt szybkie czytanie komentarzy nie pozwala zrozumieć ich właściwego sensu. Jeszcze raz BARDZO PRZEPRASZAM,jeżeli tak to zostało przez Ciebie zrozumiane.

 • a,kukaś

  Te! Obleśny- ekoleśny –gdy piszesz „jeżeli takie Twoje upodobania” to wiadomo do
  kogo pijesz . Dobrze ,że przepraszasz chociaż nic to nie zmieni – bo „wychamiłeś” się nieźle. Nie rób z nas balonów, swoje wiemy
  a’kukaś

 • Szanowne a,kukaś; jak już poprzednio pisałem posty należy czytać powoli i ze zrozumieniem. Niestety okazuje się, że umiejętność rozumienia czytanego tekstu nie jest pospolita. Dla Tobie podobnych wyjaśniam co zostało napisane.

  cyt. „Jeżeli takie Twoje upodobania :(, no cóż, z czym się zadajesz, takim się stajesz.”

  „Jeżeli takie Twoje upodobania” (czyli jeżeli popierasz Pana SAKIEWICZA i zamierzasz go nadal popierać pomimo jego kolaboracji z ukraińskimi nazistami, bandytami i mordercami), tutaj wstawiłem symbolikę oznaczającą moje szczere zasmucenie tym stanem rzeczy w postaci znaku „:(” , a dalej przestrzegłem szanownego PARANORMALNEGO słowami: „no cóż, z czym się zadajesz, takim się stajesz”, czyli Szanowny, opamiętaj się – NIE IDŹ TĄ DROGĄ.

  Żal by było, aby TUTAJ na PRAWYM portalu propagowane były zachowania gloryfikujące nazizm w jego najbardziej krwawo-morderczej i zwyrodniałej postaci. Czy szanowne a,kukaś wyparło już ze swojej pamięci POLSKIE ofiary bestialstwa nazistów ukraińskich na Wołyniu? To co spotkało wówczas Polaków, to obecnie zamierzają uskutecznić ukraińscy naziści mniejszościom rosyjskim w DONBASIE.

  Czy szanowne a,kukaś zrozumiało sens?
  Prościej już się nie da.

 • paranormalny

  Paranormalny
  Dawno już wyrosłem z licealnych zagwozdek z cyklu : „a co chciał Nam autor przez to powiedzieć”. Tłumaczysz się pokrętnie , wyjaśniasz kłamliwie (co mnie bardzo bawi) a my i tak w tych okolicznościach przyrody o Tobie i Twoich poglądach swoje wiemy. Posądzanie Sakiewicza o kolaborację z …„ukraińskimi nazistami , bandytami i mordercami …” – to tak jakby wierzyć, że aktor Żmijewski jest księdzem Mateuszem , aktor Żebrowski profesorem Falkowiczem a ostatnio Olbryski Józefem Piłsudzkim. Ekoleśny !Jesteś klinicznym przykładem do czego może doprowadzić nagminne oglądanie telewizji „Rasyja” .Dlatego proszę! Nie idź tą drogą. Ogranicz dziwną grę w„zielone ludziki” bo wkrótce uwierzysz (tak jak chce nijaki raz’Putin), że to właśnie te „ ZIELONE LUDZIKI” uchroniły Krym przed pogromem wyszkolonych w „Polsze” ukraińskich faszystów. Powaliłeś mnie jednak swoimi zainteresowaniami i zadziwiającą wiedzą . Tak! Przyznaję ! Dotąd nie wiedziałem co to koprofilja .Dlatego mimo woli (a chyba tego jeszcze nie wiesz) stałeś się na tym forum wybitnym ekspertem, guru, znawcą ogólnym i uznanym autorytetem w sprawach wszelkich ludzkich manowców i odchyleń. Tak więc jakby co – to w tych sprawach należy się zwracać wprost do ciebie. Bo w tych innych- raczej NIE. Z wyrazem szacunku
  paranormalny

 • No cóż, miło mi jest, być uznanym autorytetem od spraw ogólnych 🙂

  Istota ludzka powinna umieć zmieniać pieluchy, zaplanować inwazję, zarżnąć wieprza, sterować statkiem, zaprojektować budynek, napisać sonet, prowadzić księgę rachunkową, zbudować mur, nastawić złamanie, pocieszyć umierającego, dawać rozkazy, przyjmować rozkazy, działać w grupie, działać samemu, rozwiązywać równania, analizować nowe problemy, roztrząsać nawóz, zaprogramować komputer, ugotować smaczny posiłek, walczyć skutecznie, umrzeć bohatersko. Specjalizacja jest dla insektów…
  – Robert A. Heinlein