maj 2014
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Archiwa

Jak to jest z tym „leśnym” kombatanctwem

Wg art.1 ustawy z dn.24  stycznia 1991 o kombatantach  oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu  powojennego –  kombatantami są  osoby które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość  Rzeczpospolitej Polski .Ujmując rzecz ogólnie –są to  żołnierze i osoby cywilne  aktywnie walczące o  niepodległość Ojczyzny . Treść art.1 poprzedza zapis : Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje szczególne zasługi dla Polski tych wszystkich obywateli polskich, którzy walczyli o suwerenność i niepodległość Ojczyzny, nie szczędząc życia i zdrowia na polach walki zbrojnej – w formacjach Wojska Polskiego, armii sojuszniczych, a także w podziemnych organizacjach niepodległościowych i w działalności cywilnej – z narażeniem na represje. W projekcie ustawy z 2008 r o uprawnieniach kombatantów, uczestników walki cywilnej lat 1914 – 1945, działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej oraz niektórych ofiar represji systemów totalitarnych  zaproponowano zapis  o bohaterskich wystąpieniach wolnościowych w latach 1956,1968,1970, 1976 i 1980 których uwieńczeniem  był „Ruch Solidarność”. Projekt ten  jednak nie przeszedł a ustawa o takim tytule nie została uchwalona.

W III RP  kombatantami przestały być m.in. osoby  pracujące lub współpracujące z  UB, NKWD  służbą informacyjną. Obserwując w ostatnim latach  poczynania naszych  leśnych elit  można dostrzec,  iż grupa kolegów  określona na „Prawym  Lesie” jako „sami swoi” zaczyna systematycznie   majstrować ( nadawać inne znaczenia) przy pojęciach  kombatant – kombatanctwo sprytnie łącząc rzeczywiste znaczenia tych słów z badaniem dziejów leśnictwa polskiego i  ..integracją  społeczności leśnej. 20 kwietnia 2009 Dyr.Gen.LP dr.M.P  wydał decyzje nr.26 (przedstawiam pełny zapis graficzny tytułu decyzji )

W Sprawie  Powołania  Oraz Określenia Zasad i Trybu Działania   Stałego Zespołu Doradczego Dyrektora Generalnego  Lasów Państwowych  do Spraw Badania Dziejów Leśnictwa Polskiego Popularyzacji Wiedzy                                                                                    Historycznej O Leśnictwie Oraz Integracji Społeczności Leśnej

I tyle o sprawie powołania i nazwy w/w zespołu który (jak widać) nie ma „statusu” żadnego kombatanctwa. Jednak  końcowy zapis §.1 tegoż zarządzenia zasadniczo zmienia ideę zespołu. Aby być lepiej zrozumiany cytuję w całej rozciągłości  treść §.1 „Powołuję  stały zespół doradczy dyrektora generalnego Lasów Państwowych do  spraw badania dziejów leśnictwa polskiego, popularyzacji wiedzy historycznej o leśnictwie  oraz integracji społeczności leśnej,  zwanym dalej komisją kombatancką „

W załączniku nr.1  decyzji nr.26 z 2o kwietnia 2009 podana jest  tytuł nazwy  komisji .  przedstawiam również  „graficzny zapis” tytułu załącznika  nr.1

Skład komisji kombatanckiej, stałego zespołu doradczego dyrektora generalne Lasów Państwowych

do spraw badania dziejów leśnictwa polskiego, popularyzacji wiedzy historycznej o leśnictwie  oraz integracji społeczności leśnej.

Pod tytułem (nazwą) w/w komisji wymienione są nazwiska członków oraz ich adresy , nr. telefonów kontaktowych i przynależność do poszczególnych RDLP.

Dlaczego więc, na samym początku nazwy komisji  używa się określeń ..Skład komisji kombatanckiej. Czy można nie być kombatantem,  a jednocześnie być szacownym badaczem dziejów leśnictwa ? Czy połączenie  w jednej komisji członków zespołu doradczego badającego dzieje leśnictwa – z kombatantami jest słuszne. Czy w takich sytuacjach  na  naradach ,sympozjach poświęconych przeszłości polskiego leśnictwa nie dojdzie do spotkania prześladowanych z tymi co ich ( w imię wtedy jedynie słusznej linii ) prześladowali ( np. pozbawiali pracy). „Wczytując” się w nazwiska członków zespołu doradczego  wydaje mi się,  iż wielu z tych leśników  łączy (łączyło)  w sobie autentyczne kombatanctwo ( a więc tak jak to określają  ustawy wydane lub nowelizowane w latach 1991-2014 ) z umiejętnością przekazywania posiadanej wiedzy historycznej. Czy dotyczy to jednak wszystkich członków tej  komisji ?– Nie wiem. Dlatego warto opublikować ( na którymś z tzw. leśnych forów ) pełny skład komisji i poddać ją koleżeńskiej weryfikacji, gdyż mogą być przypadki (podkreślam przypadki) osób które raczej nie powinny się znaleźć na takiej liście z „przypiętym” słowem KOMBATANT z uwagi na to, że nie spełniali ( np. choćby ze względu na wiek)  wymogów kombatanctwa.

31 stycznia 2011r Dyr. Gen. LP dr. MP wg.§.1 decyzji nr.6  powołał nowy  skład komisji do spraw badania dziejów leśnictwa polskiego, popularyzacji wiedzy historycznej o leśnictwie oraz integracji społeczności leśnej. Jest różnica w nazewnictwie ?  Jest. W zarządzeniu nr 6 z 2011 nie  mówi się już o Stałym Zespole Doradczym .. ale o  Komisji, poza tym po słowach  „…oraz integracji leśnej” brak  jest słów .. „zwanej dalej kombatancką…” Chcę więc zwróci uwagę na graficzny kształt zapisu nazwy komisji. Zapis ten  (odtworzony  jak w oryginale ) przedstawia się następująco

                              Skład Komisji Kombatanckiej

      stałego zespołu doradczego dyrektora generalnego Lasów Państwowych do spraw badania dziejów leśnictwa polskiego popularyzacji wiedzy historycznej o leśnictwie oraz integracji społeczności leśnej  *)

W/w wymienionym zapisie  słowa –Skład Komisji Kombatanckiej-  są wyróżnione ( i to wyraźnie) mimo, iż ( co zaznaczam raz jeszcze) w końcowym zapisie §.1 Zarządzenia nr.6 z 31 stycznia 2011 nie użyto już słów  „zwanej dalej komisją kombatancką”. Niechlujstwo , indolencja ,  celowe działanie zespołu Dyr. Gen .LP dr M.P.  czy „historyczne wpływy” samych swoich,  którzy za każdą cenę chcą się  podłączyć  pod kombatanctwo.  Pod nazwa komisji znajdują się 22 nazwiska osób stanowiących  SKŁAD KOMISJI KOMBATANCKIEJ. Jednak w przeciwieństwie do listy z 2009 r.   nie podano telefonów kontaktowych i adresów członków  ograniczając się do podaniach ich przynależności do RDLP. Jak zauważono jednym z członków szacownej komisji jest leśnik o dużej (historycznie rzecz ujmując ) wiedzy zawodowej, który w pamiętnym roku 1981  nakazał  osobiście  podległym mu służbom wyprowadzić z gmachu biura OZLP -Przewodniczącego Związku „Solidarność” co oznaczało całkowitą delegalizację związku . Czy taki leśnik powinien  zostać członkiem  Składu Komisji Kombatanckiej ? Nie sądzę. Nie sądzę też,  by ktokolwiek z „Leśnej Solidarności” miał pretensje, by Ów Pan działał sobie w stałym zespole doradczym do spraw badania dziejów leśnictwa polskiego, integracji  ..itd .itd  ale już  bez dopisu ..zwanej dalej  kombatancką. Trochę to tak jest jak tytułem prof. Bartoszewskiego –faktycznie tytułu nie ma  a mówi się o NIM Profesor.

                                                                                            Jaśko Wędrowniczko

15 komentarzy Jak to jest z tym „leśnym” kombatanctwem

 • staś pytalski

  Bardzo proszę o informacje o kogo chodzi i z jakiej dyrekcji jest ten „kombatant” co trafił do tej komisji.

 • paranormalny

  paranormalny
  Ja tak raczej metafizycznie. Jeżeli ten przypadek jest prawdziwy to jest to naukowy dowód na istnienie życia poza(zawodowego) „samych swoich” . paranormalny

 • Semper Fidelis

  O którego z panów chodzi? Oto skład komisji:
  1. Edmund Płoński Białystok
  2. Tadeusz Chodnik Gdańsk
  3. Antoni Mariankowski Katowice
  4. Jan Wojnarski Kraków
  5. Stanisław Sosenkiewicz Krosno
  6. Alfred Hałasa Lublin
  7. Feliks Pardus Łódź
  8. Jan Kapuściak Olsztyn
  9. Zdzisław Krause Piła
  10. Józefat Sztuka Poznań
  11. Zdzisław Kiełek Radom
  12. Kazimierz Chrząstowski Szczecin
  13. January Wysocki Szczecinek
  14. Jerzy Polaszewski Toruń
  15. Jerzy Baczuk Warszawa
  16. Henryk Przybyła Warszawa
  17. Jerzy Zaborowski Warszawa
  18. Andrzej Gembarzewski Warszawa
  19. Mieczysław Orzełek Warszawa
  20. Zbigniew Zieliński Warszawa
  21. Ludwik Walczak Wrocław
  22. Władysław Starczewski Zielona Góra

 • Bohun

  Ja tak myślę,że chyba chodzi tu o OZLP „UĆ” i że tym co wyprowadził
  „Solidarność” z gmachu tego zarządu być mógł ostatni co tak rządził w lasami „Uć” w końcówce PRLu.Czyli chyba chodzi o Pana Felka.

 • Puma

  A może się mylicie i ten człowiek właśnie walczył z komuną jako tzw „podziemna demokratyczna opozycja” i narażał swoje cenne życie i zdrowie ?

 • Kotwicz

  Szkoda Faceta. Paczka „Samych Swoich” usłużnie wpakowała Go do Kombatantów.
  Trzeba przejrzeć materiały źródłowe i ustalić jak odbywało się przyjęcie do tzw. Stałego Zespołu Doradczego zwanego Komisją Kombatancką. Kto rekomendował, kto przyjmował, bo przecież Związek Emerytów, to nie to samo, co Związek Kombatantów. Jak to się stało, że tak płynnie zmieniono nazwę Stały Zespół Doradczy na Komisję Kombatancką ?. Czy czasem propozycji przystąpienia do komisji nie złożył temu Panu człowiek, który nudzi się teraz w znanym sanatorium dla leśnych Vipów ?.

 • Kotwicz

  Kolego Stasiu Pytalski
  Ghodzi o Pana „Kombatanta” Feliksa Pardusa z Regionalnej Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi.

 • Brzoza

  Najgorzej jak usłużni„sami swoi”pompują człowieka nawet gdy zakończył życie Zawodowe!! Zamiast postawić sprawę jasno – pisz historię,mów jak było w PRLu jak się wtedy marnie zarabiało,jak trzeba było po pracy tyrać np.przy hodowli lisów lub świń bo z samej pensji nie dało się wyżyć – to się do człowieka mruga lewym okiem i robi się z niego na siłę kombatanta. Nadgorliwość i „przydupactwo” mogą czasami zaszkodzić ludziom o dużej wiedzy zawodowej i to mimo,że osiągnęło się status „samych swoich”

 • Kotwicz

  Drogi Stasiu Pytalski
  w uzupełnieniu informacji Pan ówczesny Dyrektor OZLP w Łodzi Feliks Pardus wydał polecenie Straży Leśnej, aby pod bronią gładkolufową wyprowadzić z gmachu OZLP Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Pana doktora nauk leśnych Śp. dr inż. Lecha Sulwińskiego. Taka jest prawda Kochani Młodzi Leśnicy.
  Pan Śp. dr inż. Lech Sulwiński,którego miałem osobiście zaszczyt poznać to był człowiek wielkiego formatu, wielkiej kultury osobistej,który powinien zostać Dyrektorem RDLP w Łodzi, a nawet Dyrektorem Generalnym LP. !!!!!!

 • Marian Pigalski

  Jeden z owych członków ,,szanownej,, komisji DGLP to były członek PZPR, który kapował leśników za czasów PRL w Polsce – pisząc notatki z LP w pewno miejsce na temat tego KTO Z PODLEGŁYCH MU LEŚNIKÓW należy do …,,SOLODARNOŚCI,, !
  Szanowny Panie X ; mam oryginał jednej z tych notatek, który poleciłeś mi służbowo wówczas zniszczyć wraz z wieloma innymi dokumentami w czasach lizania d..y CZERWONYM towarzyszom I sekretarzom u schyłku komuny !

 • Muchomor

  Skoncentrowaliście się tylko na Łodzi, Tak znałem osobiście śp. dr Sulwinskiego, człowieka wielkiego formatu, organizatora pierwszego Zjazdu Solidarności leśnej w czerwcu 1981r w Jedlni.Zgnębionego w stanie wojennym, znalazł się poza lasami. Wrócę na kochaną Lubelszczyznę i na Alfreda Hałasę. Znalazł się poza lasami w okresie transformacji w atmosferze wielkiego skandalu związanego z drewnem. Swoją nienawiść do ludzi Solidarności przelewał nawet na emeryturze, pisząc bzdety o głebokich rowach, w których miały się wytopić głuszce. Wykorzystywał ten banał obecny Pan na Lublinie, przy pozbawianiu stanowisk zasłużonych leśników Solidarności.Rzeczywiście ten skład woła o pomstę do nieba.

 • Mnietek

  Wszystkie oczęta zwrócone na tych „zasłużonych kombatantów”, a może tak warto strzelić małego zezka i zobaczyć kto ich tak wypromował bo to może być bardzo ciekawe.W krainie gdzie to siedzą prząśniczki i sobie przędą, patrząc po datach, był to okres smuty i bezkrólewia i kto trząsł tą ziemią i prawa swoje zaprowadzał?, można zgadywać do trzech razy.

 • Kizior

  Może wkrótce się okazać i to w dużej skali
  Ze wina nie spadnie na tych
  Co to zrobli lecz na tych co to pokazali
  Kizior

 • Buk

  Kiedy skończy się nadużywanie stanowiska w remontach kolejnej „leśniczówki” przez pseudo-nadleśniczego wyłonionego w podobnym do niego konkursie czyli byle jakim, wykorzystywanie samochodu służbowego do prywatnych celów zatrudnianiu żony i jej „nadzorowaniu”? KIEDY Nadleśnictwo nie będzie prywatnym folwarkiem moralnego dna? KIEDY TO BAGNO SIĘ SKOŃCZY?

 • Bohun

  Do „Buka” – to bagno i dno zawodowe, moralne, obyczajowe w lasach nigdy się nie skończy.Ono jeszcze się nasili i to bardzo.Przyjmie tylko wciąż bardziej doskonałą formę, formę która będzie zupełnie odbiegać od jakich kolwiek „zasad”.Tak naprawdę w tych czasach nie ma już żadnych zasad. Leśnicy już dawno je stracili. Liczy się kupa,stołki,mamona i nic więcej. Nikt już nie niest w stanie tego tańca „hohoła” zatrzymać. Ryba popsuła się również już dawno od głowy (rząd,sejm ministerstwa itp.).
  Można tu na szybkiego przytoczyć poniedziałkowy program Tomasza Siekielskiego pt. Tak jest – poświęcony projektowi unijnemu na lasy pt. Rozminowywanie poligonów.Projektem objęto 48 Nadleśnictw w Polsce.I co i można było zobaczyć,kto i jak tak naprawdę rozegrał to pod zacnym szyldem.
  Wciąż są kolesie przy obecnej władzy co pomagają kolesiom zapełniać kieszenie mamonom bez pracy,bez wysiłku,bez ryzyka.Jest to sprawa bardzo korupcyjna i obrzydliwa. Ale leśnicy tak się uodpornili że już nie reagują na obrzydliwość a tylko na kasę. Ryba i małe rybki zupełnie się popsuły?. Oj losie losie.