maj 2014
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Archiwa

„Solidarność” mówi sprawdzam

Kampania wyborcza powinna mieć dwie strony medalu. Dotąd w Polsce polegała na promowaniu się polityków i ich komitetów za publiczne pieniądze. Nie było w niej tego innego oblicza, bliższego prawdy, czyli sprawdzania ich dotychczasowej działalności w sposób zobiektywizowany. W zasadzie po raz pierwszy i nie za publiczne pieniądze robi taką weryfikację NSZZ Solidarność, rozpoczynając kampanię społeczną „Sprawdzam polityka”. I chodzi tu o sprawdzenie bardzo wymiernych rezultatów ich działalności w parlamencie. Wielu posłów i senatorów obecnej kadencji startuje do europarlamentu, szczególnie tych z koalicji rządzącej. To właśnie ci parlamentarzyści podejmowali kluczowe decyzje zaważające na sytuacji pracowników i ich rodzin. Solidarność ma tu na myśli głosowania w takich sprawach, jak wydłużenie wieku emerytalnego, rozliczeniowego czasu pracy, czasu pracy niepełnosprawnych czy blokadę przeprowadzania ogólnokrajowych referendów. Dzięki kampanii społecznej Solidarności wyborcy będą mieli wystarczającą wiedzę do podejmowania suwerennych decyzji, wrzucając kartkę do urny 25 maja. Nasza kampania ma na celu ożywienie praw demokratycznych, zachęca do świadomego wyboru, jednym słowem uaktywnia wyborcę. Robimy zatem coś w zastępstwie innych instytucji państwa demokratycznego, szczególnie finansowanych ze środków publicznych, których zadaniem jest promowanie aktywności obywatelskiej, takich jak choćby media publiczne.

Jerzy Kłosiński

Jak głosowali kandydaci na europarlamentarzystów?  Jakie gwarancje daje ich słowność lub niesłowność? Czy reprezentując nas w Europarlamencie będą starać się zadbać o nasze racje, prowadzić patriotyczną politykę gospodarczą oraz dbać o sprawy pracownicze?

Dzisiaj, 5 maja,  w samo południe w Sali BHP gdańskiej stoczni szczegóły akcji przedstawił Piotr Duda, lider związku. Przewodniczący NSZZ „Solidarność” rozpoczął tym samym kampanię, której celem będzie rozliczanie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego posłów z ich aktywności w Sejmie i Senacie. Wybory do parlamentu są okazją do przedstawienia i przypomnienia działań polityków na arenie krajowej, ponieważ wielu z nich, jak mówi Duda, „chce czmychać do Europarlamentu”. Związkowcy zamierzają piętnować tych kandydatów do PE, którzy będąc ministrami, posłami i senatorami, głosowali za przyjęciem antypracowniczych przepisów.

Będzie to duża kampania społeczna, czyli billboardy i spoty radiowe i telewizyjne, a przede wszystkim strona internetowa –  www.sprawdzampolityka.pl.

–   Dzięki stronie w sposób łatwo można skontrolować reprezentanta, to jak głosował w sprawie wieku emerytalnego, kodeksu pracy, ustawy o zgromadzeniach. Jak zachował się wobec naszych obywatelskich wniosków referendalnych dot. wieku emerytalnego czy obowiązku szkolnego 6-latków – mówi Duda.

Dzięki temu wyborcy będą mogli zapoznać się z aktywnością polityków ze swojego okręgu wyborczego.

– Pokażemy, że można mieć kontrolę nad politykami. Jako społeczeństwo musimy doprowadzić do sytuacji, gdzie politycy będą bardziej bali się wyborców, niż szefa swojej partii – podsumował Duda.
Nie obyło się bez prób zablokowania emisji. Prawnicy reprezentujący kilku kandydatów powoływali się przy tym na…ochronę wizerunku swoich klientów.

Polacy wybiorą w maju 51 europosłów w 13 okręgach wyborczych.

W bieżących wyborach do Europarlamentu startuje 123 posłów i senatorów. Klikając na ikonkę Eurowybory można zobaczyć jak kandydaci głosowali w Polsce, bo tak samo będą głosować w Parlamencie Europejskim. Około 70 z nich, zdaniem Piotra Dudy, działało swoimi głosowaniami przeciwko pracownikom, lekceważąc  głos obywateli.

Związkowcy krytykują więc m.in. startujących z list PO: Adama Szejnfelda, Julię Piterę, Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, Barbarę Kudrycką, Michała Boniego, Dariusza Rosatkiego, w przeszłości m.in. członka rady nadzorczej FOZZ i ministra z czasów koalicji SLD-PSL, byłego ministra finansów Jacka Vincent-Rostowskiego oraz PSL-owskiego ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza i kandydata Twojego Ruchu Kazimierza Kutza.

„Solidarność” zwraca uwagę, jak kandydaci głosowali w sprawie podniesienia wieku emerytalnego (i referendum nad tym rozwiązaniem) i uelastycznienia czasu pracy. Dodatkowo na stronie są informacje o działalności wszystkich parlamentarzystów.

Podobne akcje kontrolne przed wyborami prowadzi od lat największa amerykańska centrala związkowa AFL-CIO, rozliczając kongresmanów i reprezentantów. „Solidarność”  wykorzysta więc też doświadczenia amerykańskiej demokracji, analizując aktywność polityków i ich wierność deklarowanym przekonaniom.

NSZZ „Solidarność” według kryteriów dotyczących spraw pracowniczych rozliczy posłów, którzy aspirują do tworzenia dyrektyw europejskich. Nowy projekt związku może mieć wpłynąć na ostatni etap majowej kampanii.

http://www.tygodniksolidarnosc.com/pl/3866/56/c/—solidarnosc—-uruchamia-spoleczna-kontrole-nad-politykami-.html

źródło: Tygodnik Solidarność

6 komentarzy „Solidarność” mówi sprawdzam

 • wudu

  wudu
  Popieram pomysł. Należy (szczególnie) posprawdzać chłopców PeOwców czyli pokazać jak się zachowywali w głosowaniach dotyczących podstaw zwykłego ludzkiego bytowania np. emerytury 67 lat , odebranie dodatków dla opiekujących się dorosłymi- niepełnosprawnymi itd. Popatrzmy też jak chłopaki PeOwiaki i „ludowe Ludziki” głosowali w sprawie nałożonego haraczu nas lasy. W tym przypadku należy zawsze pozdrawiać ( np. podczas zebrań wyborczych, różnych narad ) w sposób wyjątkowo PANA (skupiam się teraz by wymienić wszystkie jego funkcje w kolejności ) o który mówił się „jaja-kobyły” gdyż On o sobie mówi teraz : ja jako były nadleśniczy, ja jako były sędzia Trybunału Stanu, były minister leśny, czyli znany wieczny poseł chłopski Stach-Dowcipasa- Ż.….zagłosowałem za nałożeniem na lasy haraczu bo je po prostu.. kocham. Przypomnieć należy kolegom iż
  znany wieczny poseł chłopski Stach –Dowcipas- Ż.- po wieloletnim zarządzaniu i rządzeniu popadł (przypuszczalnie) w frustrację i już w latach 2004 i 2009 usiłował poodpoczywać sobie w parlamencie UE – ale niestety kicha. Pamiętajmy więc, że naprawdę po tych wszystkich aferach , zadłużeniu kraju na 380 mld zł, obciążeniu lasów na 1.600 mld zł – chłopcy PeOwcy i chłopcy ludowcy zasłużyli sobie na długi (by nie rzec) wieczny odpoczynek wudu

 • takipionek

  takipionek
  Będzie długo ale inaczej nie można
  Ile jeszcze trzeba afer, aferek by rządzący teraz III-cią RP uznali, że trzeba ustąpić – bo dalej już nie „uchodzi”. Katastrofa smoleńska – to właściwie wielka kompromitacja. To co się wydarzyło w Smoleńsku jest europejską kompromitacją. Tego Rządu. Jesteśmy jedynym państwem pośród państw naprawdę liczących się w świecie w którym doszło do tak kompromitującej katastrofy. I co ? I nic. Minister od obrony dotrwał sobie do końca kadencji i teraz jest senatorem. Pani Minister od zdrowia która nakłamała w sejmie o rzekomym udziale polskich lekarzy w sekcjach zwłok i teraz jest marszałkiem, odpowiedzialny za ochronę delegacji szef BOR awansowany jest na wyższy stopień generalski, ministra w kancelarii premiera odpowiedzialnego za przygotowanie wizyty w Smoleńsku wysłano w „ambasadory” do Hiszpanii. Afery: hazardowa, Amber-Gold ,„taśmy Serafina” , pieniądze „niemieckie” dla KLD, dziwna afera z posłem który „zapomniał” wpisać do zeznania podatkowego kupiony samolot i teraz jest we władzach partii. I co ? I ciągle nic. A w świecie? W Korei Południowej PREMIER RZADU podał się do dymisji w związku z katastrofą promu , na Łotwie PREMIER RZĄDU wraz z całym gabinetem poddał się do dymisji w związku tragedią w supermarkecie ,w Słowacji Pani PREMIER Bartuszek podała się do dymisji powodując znaczny deficyt budżetowy gdyż ..( popatrzmy na jak tam dba się o interes narodu) przeznaczyła 3.2 mld euro na uratowanie zagrożonych bankructwem banków słoweńskich. I to są właśnie te zapomniane w III RP standardy. Popatrzymy więc jak obłudnie zachowują się ci którzy są za to wszystko odpowiedzialni. Jak znów zabiegają o nasze głosy robiąc sobie filmowe spoty opłacane z naszych podatków. Pozwólmy więc rządzącym teraz III RP na dłuższy poselski wypoczynek a będzie wtedy szansa, by te prawdziwie europejskie standardy zaczęły wreszcie funkcjonować. Tu! Teraz. W tym kraju
  takipionek

 • ptok

  Ludzie Solidarności wreszcie zostali zauważeni i docenieni. Ich ciężka praca nie poszła na marne. Cześć ich pamięci.
  Odznaczeni zostali:

  za wybitne zasługi dla ochrony przyrody i rozwoju gospodarki leśnej, za działalność społeczną

  KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

  1. Jan KRACZEK

  ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

  2. Jan KARETKO
  3. Stanisław KOGUT
  4. Zbigniew KUSZA

 • Muchomor

  Wystarczy, dygnitarzowi odpowiedniej formacji organizować polowanka, a stołek i order gwarantowany.Za co nieważne.

 • ptok

  Muchomorze, czy tylko polowanka czy też inne zasługi były wzięte przy uznaniu zasług?:

 • takipionek

  takipionek
  Jak na razie to prawie nic nie słychać o kontroli w „Uć”. Kontrola ma być bardzo groźna. Myślę ,że kontrolerzy zobaczą (m.in.) taśmę produkcyjną w Hali Montażowej Wydziału Kontroli gdzie sam Pan Naczalnik „Nie umiem nic- ale siem uczem –odzew – Jesteś wśród swoich” – pokaże wyklepane osobiście wyroby kontrolopodobne. W jednym z nadleśnictw ( chyba takim na ”P”) ma być prowadzone gra terenowa o kryptonimie „Szukaj 300 ha lasu” . Kto wygra – zobaczymy. Jestem zdania , że Dyrektor Obojga Imion chcąc zapewnić Panom Kontrolerom powrót do dobrego stanu psychicznego zorganizuje im wycieczkę do coraz bardziej znanego sanatorium leśnego znajdującego się o rzut beretem od „UĆ” .Podzielam opinię, że może to być nawet wycieczka piesza – wzdłuż torów kolejowych. Warto zobaczyć z bliska z jaką troską personel sanatorium przydziela prace osobom przebywającym tutaj i jak (ogromne, wyjątkowe ,niesamowite) znaczenie dla LP mają efekty takich prac. Lista byłych i aktualnie przebywających tu „pensjonariuszy” jest niezwykle ciekawa .Są to prawdziwe żywe pomniki przyrody prawem chronione. JEST tam np. taki człowiek co nie bardzo wie ,że JEST ale personel dyskretnie udaje ,że On naprawdę JEST. Żeby tylko była pogoda. Relaks zapewniony. takipionek