czerwiec 2009
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archiwa

Co się zmieniło po 4 czerwca 1989 roku?

Tytułowe pytanie zadawali sobie 4 czerwca dziennikarze, politycy i zwykli obywatele naszego kraju. W sferze materialnej zmiany są aż nadto widoczne. Nowe, wielkopowierzchniowe sklepy uginające się od towarów, sznury samochodów zachodnich marek na drogach, nowe, kolorowe budynki, reklamy pełne golizny na każdym kroku.
Aż dziw bierze, że 4 czerwca Polacy nie wylegli tłumnie na ulice świętować powrót wolności i niepodległości. Może dlatego, że dla większości naszych rodaków te wspaniałe dobra są dostępne tylko na obrazku. Może dlatego, że prawdziwymi beneficjentami zmian w Polsce są komunistyczni dygnitarze i ich polityczni i rodzeni spadkobiercy.
A ludziom Solidarności, którzy ponosili trudy walki o Niepodległą i Wolną,  zostały ulice… do pozamiatania. Polska okazała się dla nich macochą.
Jest więc rzeczą naturalną, że Ci, którzy o wolną Polskę walczyli, świętowali przełom 1989 roku w Gdańsku, a beneficjenci okrągłostołowych ustaleń na drugim krańcu –  w Krakowie.
Tym bardziej dziwi  obecność w Gdańsku politzwiązkowców z KSPL. Nie omieszkali oni jednak pokazać  bezpartyjnym związkowcom, gdzie ich miejsce. Brylował w tym Adam Nowak, który z lubością powołuje się na rzekome koneksje rodzinne z szefem kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pijany Nowak odwiedzał w nocy pokoje hotelowe i ubliżał publicznie tym działaczom leśnej Solidarności, którzy jeszcze „nie poczuli ducha czasu” i nie zapisali się dotąd do jedynej światłej partii politycznej – Platformy Obywatelskiej. Dla nienadążających z „duchem czasu” ten aktywista platformianej młodzieżówki, lub raczej sądząc z zachowania – bojówki, miał pełne miłości i pieszczoty sformułowania … ty skurwielu, ty mendo, ty szujo, ja cię wyp…ę. Ciekawe, skąd on czerpie te bolszewickie wzorce, bo na własne komunistyczne doświadczenia jest za młody. Błyskawiczny awans  z podleśniczego na inżyniera nadzoru, takiemu zaangażowanemu towarzyszowi należał się, jak psu buda.

Przedstawiamy bardzo ciekawe i ważne przemówienia, które wygłoszone zostały w tej kolebce Solidarności w Gdańsku 4 czerwca 2009 roku.
Apel 4 czerwca

Prezydent – 20 lat temu zaświeciło słońce, naród powiedział komunizmowi nie

Homilia Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia

Wystąpienie Janusza Śniadka, przewodniczącego KK NSZZ _Solidarność_

23 komentarze Co się zmieniło po 4 czerwca 1989 roku?

 • Hugo

  Mój dziadek był w Wehrmachcie i mam wielki żal do Tuska, że nie potrafił przyznać się do przeszłości swojego dziadka. Gdyby sprawę postawił uczciwie byłaby szansa na narodową rehabilitację osób przymusowo wcielonych do Wehrmachtu czy wpisanych na Volkslistę. Niestety nie dojrzał do tego i taką szansę zaprzepaścił. Wbrew obiegowym opiniom nie ma on nawet dobrych notowań w Berlinie, ale to temat na inna okazję. Nowacy mogą sobie szukać już innych panów.

 • leśny

  Ten Nowak niech niech się puknie w główkę. Gdyby słuchac jego trendy-kreatorów trzebaby rozwiązać związki zawodowe, bo PO władza ich nie cierpi.

 • Gienio

  Jak się widzi takich „prawdziwych związkowców” i „bojowników o wolność i niepodległość” jak z Sianowa, Szczecinka, Polanowa i Elbląga to trudno się nie upić…

  Mnie samego zbiera na wymioty…

 • Hugo

  http://www.wochenblatt.pl/
  „Uroczystości bez tablic
  (2009-06-18)
  Już trzy lata ciągnie się konflikt o tablice poświęcone ofiarom obozu Zgoda w Świętochłowicach. Teraz sprawa utknęła w Warszawie. Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa nie zgadza się na treść, jaką zaproponowały rodziny ofiar i śląskie organizacje. ”

  Ja wam mówię, ten Tusk nie ma wcale tak szerokich skrzydeł jak się Nowakom wydaje. PO co wciągneli związki w to bagno?

 • leśny

  Pewno Gienio – przecież mamy czas cudów więc i cudaków za trzęsienie! Takie czasy że wszystko tak się plącze jakby było pijane. Może szkło butelki działa jak soczewka, przez którą lepiej widać?

 • Hugo

  Cudów się zachciało, więc powiem wam, że jak poczytacie http://www.wochenblatt.pl/ to się doqwiecie, że w wyborach do eurparlamentu ci od „Nie rzucim ziemi…” (PSL) startowali razem z Niemcami z Opola 😉 Hahaha! Jakich to jeszcze sztuczek imać się trzeba, aby utrzymać się u władzy?

 • Alek

  No to mamy ładnych działaczy NSZZ „S”. A KK milczy! KSPL miilczy!. Dokąd prowadzi ta droga? Wstyd mi za ten „związek”!!!!!!!!

 • Hugo

  Nowak do raportu!

 • marchewa

  Luzacy z PO. Flaszki, dżointy> No no cooltura pany! Jak tak bardzo są partyjni, po co im członkowstwo w znienawidzonych przez matkę-partię związkach zawodowych? Przecież sprzeczność interesów związkowych i tej liberalnej partii jest aż nadto widoczna. Tylko takie Nowaki mogą się na tym złapać!

 • szyszka

  Nowak z Gdańska to prostak, wóda mu uszami cieknie, solidarność powinna takich degeneratów wywalać,i taki PO reprezentuje.

 • antypig

  Takie zachowanie to nic nowego, jego koledzy kiedy jeszcze nie byli dyrektorami generalnymi i regionalnymi też lubili fałszować rachunki i pić za państwowe pieniądze. A co do zachowania, to wróżę chłopakowi karierę, bo nie odbiega od nich wcale ( jest chamski, bezczelny, bezwzględny, głupi i nie posiada odrobiny przyzwoitości). Niestety Lasy zalewa ostatnio fala takich typów a najgorsze, że tacy decydują o losach uczciwych ludzi. „Solidarność” umarła to już nie jest związek broniący pracowników, a komisja krajowa ma to gdzieś.

 • Skrzat

  Jakie to żałosne, podleśniczy zostaje inżynierem nadzoru, specjalista hodowli lasu dyrektorem generalnym, leśniczy dyrektorem regionalnym. I to tylko dlatego, że poparli platformę w odpowiednim czasie. Niewielki z nich pożytek, bo wcześniej próbowali z PiS-em , ale tam się na nich poznali. Gdy okręt zacznie tonąć uciekną z niego jak szczury. Trzeba ich zapamiętać, bo będą się chcieli wtopić w tłum i uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny, a przecież należy im się zapłata.

 • szyszka

  Jacy jego koledzy i gdzie awansowali ????

 • ewa

  „Trzeba ich zapamiętać, bo będą się chcieli wtopić w tłum i uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny, a przecież należy im się zapłata.”

  Skrzat to są metody zaczerpnięte z PRL,a ty się z nimi identyfikujesz i jak wróci pis to osobiście dopilnujesz rozliczeń

 • gajowy

  Metody zaczerpnięte z PRL-u są stosowane we Wrocławiu, gdzie wyszedł zakaz krytykowania wierchuszki, która do władzy doszła po trupach nie licząc się z nikim i z niczym, a za krytykowanie jedynie słusznych można się spotkać z poważnymi sankcjami. Ale to nie dotyczy popleczników. Prawda Ewo? A za obietnice, często bez pokrycia, można stać się klakierem. To nic nie kosztuje, a może coś skapnie z pańskiego stołu.

 • marchewa

  Dla jednych pan dyrektor dla drugich Big Pig. Jak nie pisać o nierównym traktowaniu gdy jednym płazem uchodzi chamstwo, a innym wytyka się to, że maja odwagę dochodzić swoich praw?

 • Skrzat

  Ewo! Przywrócenie porządku i eliminowanie szkodników nie jest zaczerpnięte z PRL, wymaga tego elementarne poczucie sprawiedliwości i przyzwoitości. Pigan i Adamczak nie są prawymi i szlachetnymi ludżmi,( ale nie muszą )rozliczeni powinni być merytorycznie za konkretne sprawy. Jeżeli będą ewidentne, a nie znajda finału w sądzie zawsze można będzie stracić do nich zaufanie. Na pewno znajdzie się paru kompetentnych ludzi którzy to uczynią. Co do kolegów Pigana , to cały dawny zarząd sekretariatu jest dobrze ustawiony (można to sprawdzić).

 • Władek

  Co jeszcze może „odwinąć” Adam N.? Wolny fotel dyrektora RDLP Gdańsk kusi … .

 • donaldo

  ale ja byłem głupi, broniłem tego związku jak pies…

 • marchewa

  Kto pierwszy wyskoczy z PO? 😉

 • Zastanawiałem się dlaczego Nowak przedstawiciel schetynowców,tak się po kilku głębszych poczuł mocny, że zaczął poniewierać nieprawomyślnych. Lasy szumią i wieść niosą, że to Pobzdrykała z Lublina tak się wkupywał w łaski PO-wców z Nowakiem na czele.Ten pewny poparcia takiej osobistości i specjalisty od procentów, chciał nauczyć moresu nieprzekonanych.
  MOTTO-taki takiego zawsze znajdzie.

 • Władek

  Proponuję przy najbliższej okazji wygwizdać towarzystwo w rytm piosenki Kukiza „O partyjo ukochana”
  http://iplay.pl/muzyka/piersi,96826/teksty,piosenek/o+partyjo,723172.html
  O, partyjo ma ukochana
  Tobie oddaję część
  Tyś mój kraj okryła płaszczem
  Silnaś jak młot i sierp
  Opiekunko uciemiężonych
  W tobie nadzieja ich
  Proszę, naucz nas
  Jak pojmować świat
  Chcę żyć z tobą przz cały czas
  Gloria! Alleluja, alleluja
  Gloria! Alleluja, alleluja
  Ty nam dajesz nizełomną wiarę
  Nadziejo zbłąkanych dusz
  W twych ramionach odnajdę spokój
  Królowo, przyjm bukiet róż
  Pośredniczko bezdomnych ludzi
  Pokój ty światłu daj
  Proszę, natchnij mnie
  Mocy poznać chcę
  By wychwalać cię noce i dnie
  Gloria! Alleluja, alleluja
  Gloria! Alleluja, alleluja
  Matko nasza, my dzieci twoje
  Daj nam udział w łaskach swych
  Niech twa moc uzdrawiania
  Dotknie i doda sił
  Tyś od grzechów jest ucieczką
  W tobie odnajdę sens
  Już najwyższy czas
  Z tobą zmieniać świat
  Gloria! Alleluja, alleluja x8

 • marchewa

  Odświeżmy Nowakowi i Pobzdrykale pamięć przypominając jakie zobowiązania Tusk w imieniu partii podpisał w ostatnim dniu kampani wyborczej:
  „1. Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost
  gospodarczy
  2. Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki,
  zwiększymy emerytury i renty
  3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg
  ekspresowych, mostów i obwodnic
  4. Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki
  medycznej i zlikwidujemy NFZ
  5. Uprościmy podatki – wprowadzimy podatek
  liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy ponad 200
  opłat urzędowych
  6. Przyspieszymy budowę stadionów na Euro 2012
  7. Szybko wypełnimy naszą misję w Iraku
  8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli
  wracać do domu i inwestować w Polsce
  9. Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy
  Internet
  10. Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją.”