czerwiec 2009
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archiwa

Rola lasów w ograniczaniu emisji CO2

Nie tak dawno znany Pan poseł Piotr, za zgodą i aprobatą Dyrektora Generalnego zapędził kilka tysięcy leśników do robienia zestawień z gospodarki nieruchomościami LP, następnie już wspólnie z Panią posłanką Izabelą zbiera następne informacje o budowie siedzib nadleśnictw.

Aktualnie sam „generał” nie czekając na posła Piotra sam wyszedł z kolejną inicjatywą zbierania informacji na temat kosztów tzw. „narad węglowych”.

Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że jest to prymitywna odgrywka generała na oświadczenie senatora Skurkiewicza (byłego rzecznika LP) odnośnie kosztów narady w Książu i kampanią wyborczą PO szefa tego ośrodka.

Niestety, problem ten jest bardziej skomplikowany. Prawdziwą przyczyną są aktualnie prowadzone w sejmie prace nad ustawą o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych lub innych substancji (druki sejmowe nr 1936 i 1978). W tym projekcie ustawy całkowicie pominięto wpływ lasów na redukcję dwutlenku węgla oraz możliwości uzyskania przez leśnictwo w Polsce dodatkowych przychodów z tego tytułu. W sejmie w imieniu PiS-u odniósł się do tego projektu poseł Dariusz Bąk, który oprócz krytycznych uwag, złożył poprawki do projektu w formie całego rozdziału uwzględniającego rolę lasów w systemie ograniczania emisji CO2. (wypowiedź sejmowa). Potwierdzeniem ograniczenia przychodów Lasom Państwowym z pochłaniania CO2 są wypowiedzi wysokich przedstawicieli Ministerstwa Środowiska na ostatniej krajówce leśnej Solidarności, którzy stwierdzili, że przychody z tego tytułu będą przeznaczone na zasilenie funduszu reprywatyzacji.

Z tego wynika prawdziwy cel zbierania informacji o kosztach „narad węglowych”, którym jest odwrócenie uwagi leśników od prac sejmowych oraz prowadzenie negatywnej, szkodliwej kampanii przeciwko możliwości pozyskiwania dodatkowych przychodów przez Lasy Państwowe. To wszystko wchodzi w szeroki proces prowadzenia polityki ekonomicznej koalicji PO-PSL, która ogranicza dużym firmom państwowym dostęp do należnych im środków finansowych na ich dalszy rozwój, łatając dziurę budżetową (np. zabranie zysku PKO BP).

Wobec takich zachowań kierownictwa LP oczekujemy od Dyrektora Generalnego LP publicznej odpowiedzi na pytania:

1. Jakie w ostatnim czasie Dyrektor Generalny podjął działania w celu włączenia lasów w pochłanianie CO2 (oprócz
zbierania informacji o kosztach narad węglowych) i jakie są efekty tych działań oraz jakie działania zamierza podjąć ?

2. Jakie są zakładane koszty udziału PGL LP w rządowych projektach reprywatyzacji ?

3 komentarze Rola lasów w ograniczaniu emisji CO2

  • Alek

    A czego się spodziewać! Toż to WSI!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • antypig

    Może w końcu leśnicy w Polsce zrozumieją, że PO przy najbliższej niewydolności finansowej lasów państwowych zrealizuje swój projekt prywatyzacji. Pieniądze z emisji odsunęły by ten moment, więc trzeba działać tak żeby ich nie było ( co dzieje się w sejmie). Co do roli generalnego, to nie mam najmniejszych złudzeń, że zatańczy jak mu zagrają ( w końcu jest tylko figurantem któremu pozwolono bawić się w dyrektora).

  • Alek

    Ale chyba już nie długo.