maj 2017
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Archiwa

Polska powinna być budowana na prawdzie, sprawiedliwości i moralności

Silna i wolna Polska musi być budowana na tych samych zasadach: prawdy, sprawiedliwości i moralności – mówił abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej na Skałce podczas Mszy św. dla uczczenia św. Stanisława, głównego patrona Krakowa i Polski.

 

Mszy św. na Skałce przewodniczył abp Marek Jędraszewski – po raz pierwszy jako metropolita krakowski, W homilii przywołał poemat Karola Wojtyły „Stanisław” i za jego autorem mówił o „glebie ludzkiej wolności” w Polsce. „Gleba ludzkiej wolności ma w sobie dramatyczną moc, że może i jest w stanie odrzucić i nie przyjąć imienia Chrystusa. Ta ciemna moc sprawiła, że Jezus został przez swój naród zdradzony i ukrzyżowany. W Jego losie odrzucenia i skazania na śmierć uczestniczyli chrześcijanie pierwszych wieków i dziś, w różnych miejscach współczesnego świata. Gleba ludzkiej wolności może jednak otworzyć się na imię Chrystusa, dostrzegając w Nim niezwykłą szansę wzbogacenia i dopełnienia” – mówił metropolita krakowski.

Podkreślał, że od samego początku dzieje narodu i państwa polskiego nierozerwalnie związały się z dziejami chrześcijaństwa i nie da się ich zrozumieć bez historii męczenników Kościoła. „Ich krew stała się błogosławionym zasiewem na glebie ludzkiej wolności” – dodał arcybiskup. Taką postacią był w dziejach Kościoła na ziemiach polskich św. Stanisław, który oddał swoje życie w obronie niezmiennych wartości i upominając się o życie swoich owiec. „To jest wzór dla kolejnych pokoleń Polaków: nieustraszenie stawać przeciwko tyranii, nawet własnego państwa. Posiekane ciało męczennika stało się symbolem podziału Polski i nadziei na jej zrośnięcie” – wskazał hierarcha.

Abp Jędraszewski nawiązał do postaci kard. Stefana Adama Sapiehy, metropolity krakowskiego, którego 150. rocznica urodzin obchodzona jest dzisiaj. Podkreślał, że czterdziestoletnia posługa Księcia Niezłomnego dla Kościoła w Krakowie i w Polsce, jego troska o potrzebujących i nieugięta postawa wobec zaborców, okupanta hitlerowskiego i władz komunistycznych stanowi do dziś aktualne przesłanie.

„Potęgę naszą – pisał arcybiskup Sapieha– musimy budować na prawdzie, sprawiedliwości i moralności” – powiedział abp Jędraszewski, podkreślając, że list ten był wezwaniem do duchowego oporu wobec nowej rzeczywistości, w jakiej znalazła się Polska, choć autor tych słów nie o wszystkim mógł pisać wprost. „Trzeba było budować na prawdzie czyli przeciwko kłamstwu komunistycznej propagandy, na sprawiedliwości czyli przeciwko stosownym tak często przez nową władzę aktom zemsty i przemocy, na moralności czyli dbając przede wszystkim o właściwe wychowanie młodzieży i troszcząc się o zgodne z nauką Kościoła życie małżeńskie i rodzinne” – zaznaczył metropolita krakowski.

„Przesłanie to i dzisiaj nic nie straciło ze swojej aktualności, silna i wolna Polska, ciesząca się szacunkiem ze strony innych państw europejskich, niezmiennie musi być budowana na tych samych zasadach: prawdy, sprawiedliwości i moralności – powiedział duchowny.

Na koniec kaznodzieja przywołał także katedrę na Wawelu, gdzie znajduje się konfesja św. Stanisława, a obok niej – miejsce wiecznego spoczynku kard. Sapiehy. „Miejsce to mówi nam potomnym o pasterskich zmaganiach zachowanie i pogłębianie wiary, o wolność i sprawiedliwość, o miłość miłosierną wobec biednych i potrzebujących” -mówił abp Jędraszewski. Podkreślił, że świadectwo życia dwóch pasterzy Kościoła krakowskiego: św. Stanisława i kard. Sapiehy uczy zrozumienia również „naszego niełatwego czasu”.

źródło: ekai.pl

3 komentarze Polska powinna być budowana na prawdzie, sprawiedliwości i moralności

 • abi

  No patrzcie państwo, co to sie porobiło, wystarczy nieco łotrom i łajdakom przykrócić dojście do korytka a spółki SP zaczęły zarabiać krocie, budżet obficie zaopatrzony, biedy ubywa, kraj się rozwija. Wystarczy nie kraść! No i najważniejsze, to jednak te OSZOŁOMY miały rację! Co to się porobiło 🙂

 • mikesh

  a gdyby tak oczyścić przedsiębiorstwa państwowe, urzędy, sądy, prokuraturę, specsłużby itd. z tej łobuzerki żerującej na organizmie państwa to aż strach pomyśleć gdzie Polska by się znalazła, jak mogli by wolni ludzie żyć. No ale chyba nie wszystkim zarządzającym na tym zależy, przecież tez mają krewniaków, nie spłacone rachunki, też polityczne i obyczajowe.
  Jak to zwykł mawiać JKM,zdeterminowany urzędnik zmarnuje 1mln by móc ukraść kilka tysięcy.

 • mikesh

  Najważniejszą zmianą ws. SN jest Izba Dyscyplinarna. „Sędziowie sami siebie kontrolują. To się skończy”

  A kiedy w Lasach Państwowych to sie skończy???