sierpień 2015
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archiwa

Politycy „lubią” lasy

Politycy lubią lasy_1

Od Redakcji

Ostatnio bardzo dużo o Lasach mówi się w meistrimowych mediach z uwagi na decyzję Prezydenta Andrzeja Dudy o wpisaniu do wniosku o ogólnokrajowe referendum w sprawie Lasów Państwowych, oraz publikacji raportu NIK z kontroli zarządzania majątkiem Skarbu Państwa w PGL Lasy Państwowe. Wcześniej publikowaliśmy debatę posła Dariusza Bąka z v-ce minister Dorotą Niedzielą, teraz dodajemy inną dyskusją w TVP z udziałem Andrzeja Matysiaka i dyrektora Zaleskiego http://vod.tvp.pl/audycje/publicystyka/minela-dwudziesta/wideo/24082015/21142730.
Główna narracja reżimowych mediów i Platformy Obywatelskiej brzmi: „Prywatyzacja Lasów to wymysł polityków PiS. PO nigdy nie chciało prywatyzować lasów i nie zgłaszało takich wniosków. Prywatyzacja lasów to polityczna hucpa PiS”.
Pojawia się w tych mediach pytanie usłużnych dziennikarzy. Skąd to larum w sprawie prywatyzacji Lasów, skoro Pani Premier zdecydowanie odcina się od tych pomysłów? I gdyby faktycznie opierać się na oficjanych wypowiedziach to mieliby rację, ale … . Notatka WikiLeaks z rozmów Bronisława Komorowskiego na spotkaniu z ambasadorem USA Ashem w październiku 2008 r. nie pozostawia złudzeń. Donald Tusk i Bronisław Komorowski obiecują zaspokoić roszczenia lobby żydowskiego sprzedając polską ziemię i polskie lasy. http://niezalezna.pl/63341-komorowski-z-tuskiem-juz-w-2009-r-planowali-sprzedaz-polskich-lasow-depesze-wikileaks

Prześłedźmy dalej wiarygodność zapewnień PO o braku pomysłu na prywatyzację Lasów.

Zapewne pamiętacie jeszcze drodzy Czytelnicy sprawę Beaty Sawickiej, posłanki PO, która zapewniała, że na prywatyzacji szpitali będzie można „kręcić lody”. Program PO był przygotowany pod realizację tego celu.

Jeszcze na początku 2007 roku w programie PO znajdowały się stwierdzenia: Szpitale rządzą się takimi samymi prawami jak inne podmioty gospodarcze (…). Prywatyzacja będzie służyła poprawie efektywności, a więc podniesieniu jakości usług oraz obniżaniu kosztu. Przed ostatnimi wyborami do Sejmu Platforma usunęła te zdania z oficjalnego programu i zaczęła wypierać się takich zamiarów.

Przypomnijmy sobie także, jak zareagował Broniosław Komorowski (tak, ten sam co zapewniał Asha w 2008 roku o sprzedaży polskich lasów) w kampanii wyborczej na urząd Prezydenta RP w 2010 roku. Gwałtownie i gorąco zaprzeczył sugestiom Jarosława Kaczyńskiego, że wraz z PO zamierzają prywatyzować szpitale. Nawet pozwał do sądu Prezesa PiS. http://fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-preyzdenckie-2010/news-sztab-po-pozywa-w-trybie-wyborczym-prezesa-pis,nId,882057

I  sąd przyznał rację Platformie stwierdzając, że ta partia i Bronisław Komorowski osobiście nigdzie nie deklarowali prywatyzacji szpitali,. Czy nie tak samo grają w sprawie lasów. http://www.fakt.pl/Kaczynski-przegral-Wyrok-jest-ostateczny-,artykuly,75589,1.html

Jak się jednak szybko okazało, deklaracje wyborcze sobie, a życie sobie.
Po wyborczym zwycięstwie PO w 2011 roku rozpoczęła się przymusowa prywatyzacja szpitali. Najpierw NFZ kierowany przez PO obniżył wycenę świadczeń medycznych realizowanych w szpitalach, jednocześnie odmawiając płacenia za tzw nadwykonania. Skoro to nie pomogło, PO, głosami koalicji PO-PSL przepchnęła przez Sejm ustawę nakazującą obowiązkowe utworzenie ze szpitali spółek, w sytuacji pogłębiających się, w wyniku ataku ze strony NFZ na finanse szpitali, ujemnych wyników finansowych tych placówek. Albo prywatyzacja, albo pokrycie strat przez i tak ledwo dyszące samorządy – tak brzamiał wyrok ustawowy. I zaczęło się Myślenice i prywatyzacja szpitala za przysłowiową złotówkę. http://www.wiadomosci24.pl/artykul/prywatyzacja_szpitala_w_myslenicach_zamach_na_dobro_pacjenta_64300.html

Potem inne szpitale. http://wpolityce.pl/polityka/156663-postepujaca-prywatyzacja-szpitali-biznesy-na-sluzbie-zdrowia-beda-robione-mowila-kilka-lat-temu-beata-sawicka

W chwili obecnej realizowany jest wobec Lasów Państwowych pierwszy etap (patrz prywatyzacja szpitali) prywatyzacyjny, atak na bezpieczeństwo finansowe Lasów.
Ustawa uchwalona w 26 godzin, nakładająca na Lasy haracz w wysokości 1,6 mld zł, mający na celu pozbawić Lasy nadwyżek wypracowanych przez 23 lata. 2% podatek obrotowy (jedyny taki podatek w skali Polski)  drenujący finanse w przypadku uzyskiwania ewentualnych zysków, a jakby tego było mało, podwyższenie o 50% podatku leśnego dla lasów ochronnych (w tym rezerwatów, na których zabronione jest prowadzenie gospodarki leśnej). Nawet pomysł wpisania w Konstytucję rzekomą ochronę Lasów Państwowych przed prywatyzacją miał na celu tylko i wyłącznie zagwarantowanie konstytucyjne możliwości sprzedaży Lasów po kawałku. Bo zaraz za zakazem prywatyzacji pojawia się zdanie ” z wyjątkiem przypadku na cele publiczne określonych w ustawie”. Jakiej ustawie, jakich celów. o tym sza. Bo czyż celem publicznym nie jest wypłata  rzekomych odszkodowań, albo ratowanie budżetu? I to wszystko podobno na prośbę samych leśników, jak komentują to posłowie PO, w tym rzecznik klubu PO Joanna Mucha. A gdy Lasy zaczną przynosić straty wtedy trzeba będzie im pomóc i wprowadzić nowy, efektywniejszy sposób zarządzania – PRYWATYZACJA.
Taki scenariusz wobec Lasów Państwowych realizuje Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, którzy jak w przypadku szpitali, gwałtownie i gorąco zaprzeczają, jakoby mieli zamiary prywatyzować.
Nawet, jak kiedyś Komorowski, Janusz Piechociński z PSL tym wszystkim, którzy zwracają uwagę na realizowany scenariusz grozi pozwami sądowymi „Od jutra będziemy kierować wszystkie pomówienia i oskarżenia przeciwko PiS-owi do sądów, w określonym trybie wyborczym”. To wszystko już było, tylko w sprawie szpitali. http://telewizjarepublika.pl/piechocinski-jaroslawie-kaczynski-panie-prezesie-niech-pan-powstrzyma-tego-bulteriera-waszej-nagonki-medialnej,22810.html

lasy.http://niezalezna.pl/70249-polityczna-rozgrywka-wokol-lasow-panstwowych-cala-prawda-o-prywatyzacji

A na zakończenie wypowiedź ministra w rządzie PO-PSL o prywatyzacji Lasów w dtugiej kolejności http://krakow.tvp.pl/4137018/minister-skarbu-aleksander-grad-13-iii-2011/

 

5 komentarzy Politycy „lubią” lasy

 • Krzysztof Kowalczyk

  Moi drodzy!
  Rzeczywiście temat ,,LASY PAŃSTWOWE” stał się jakoś ostatnio bardzo medialny ALE ZWRÓĆCIE UWAGĘ NA FAKT, IŻ JEST ON DLA WIELU POLITYKÓW TEMATEM TYPU ,,KIEŁBASA WYBORCZA” więc proszę …NIE DAJCIE SIĘ ZWIEŹĆ DRANIOM!

  O bolączkach, niedoskonałościach i WADACH również LP pisze WRĘCZ CODZIENNIE ,,Prawy Las” no i ja co nieco na swoim blogu http://www.pigipedia.blogspot.com

  PISZEMY FAKTY, KTÓRE NAS LEŚNIKÓW BARDZO BOLĄ, GDYŻ DLA NORMALNYCH LUDZI TO CO WYRABIA OD 2008 ROKU TA POLITYCZNA OPCJA PO+PSL Z LASAMI PAŃSTWOWYMI JEST ZŁODZIEJSTWEM I JEDNYM WIELKIM KŁAMSTWEM, ŚCIEMĄ – i tylko dlatego piszemy CODZIENNIE prawdzie po imieniu!
  Pro publico bono…

  NIE PISZĘ PRZECIWKO LASOM PAŃSTWOWYM ALE PO TO BY BYŁY ZDROWE A IE TAK PORAŻONE W WIELU MIEJSCACH PRZEZ TOTALNIE NIEODPOWIEDZIALNYCH LUDZI, głównie z legitymacją PO!!!
  Ogromny udział w walce o PAŃSTWOWE LASY w Polsce mają również i związkowcy ,,Solidarności” leśnej ALE…nie będę Was kochani przepraszał za szczerość, lecz TO NIKT INNY JAK DRANIE TYPU PIGAN,ŁOKIETKO to właśnie ci ,,ZWIĄZKOWCY” Solidarności, którzy WAS SPRZEDALI no i na dziś Pani Grażyna i Kol.Zbyszek Kuszlewicz ode mnie z Pomorza MUSZĄ PO NICH NAPRAWIAĆ TEN BURDEL JAKI POZOSTAWILI PO SOBIE!
  To jest CIEMNA i WSTYDLIWA strona tego związku, że takie typy były z nią związane…ZDRAJCY!!!!!

  Tu dodam,że Łokietko NIE PŁACĄC SKŁADEK CZŁONKOWSKICH został i nawet chciał nim zostać na długo Przewodniczącym WAZELINY leśnej ,,Solidarności” na sznurku Platfusów Obywatelskich!
  Dobrze,że WIĘKSZOŚĆ MA OCZY I USZY OTWARTE…

  Jestem świadkiem, kiedy Pigan I dyr.RDLP Szczecinek Cichoń NAMAWIALI NAS DO …ZNISZCZENIA STRUKTUR LEŚNEJ SOLIDARNOŚCI W REGIONIE SZCZECINKA (świnie!!!!), tylko po to zapewne, aby i tu uruchomić ,,swoją wazelinę POlityczną”!!!
  MAM NA TO WIELU ŚWIADKÓW!!!

  Co do zarówno raportu NIK o lasach A JEST ON ZŁY DLA TEJ OPCJI W LP ,KTÓRA TAK A NIE INACZEJ DAŁA SIĘ POCIĄGAĆ ZA SZNURKI Żelichowskiemu,Kopacz ipt jak i NAGŁEGO zainteresowania się sprawami leśnymi …TO NIE JEST ŻADEN PRZYPADEK!ON JEST ZŁY NIE DLA LASÓW PAŃSTWOWYCH JAKO NASZEJ ZIELONEJ FIRMY …ALE JEST ZŁY DLA KIEROWNICTWA I OBECNEJ POLITYKI JAKĄ PLATFUSY OBYWATELSKIE PROWADZĄ W PGL LP OD LAT!!! A to są dwie różne kwestie…KIEDYŚ TAK ŹLE NIE BYŁO!!!

  PRZYPOMINAM!!! Temat ,,LASY” wypalił …
  Akurat przed referendum…akurat przed wyborami…akurat w chwili gdy WAŻY SIĘ LOS LASÓW PAŃSTWOWYCH …naszego narodowego skarbu!
  DLACZEGO TAK CZĘSTO NIE BYŁ PORUSZANY WCZEŚNIEJ??! Odpowiedzcie sobie sami..
  Podobnie jest atakowany teraz NASZ PREZYDENT Pan Duda przez wszystkie ,,wolne” (sic!!!) media …TO TAKŻE NIE PRZYPADEK, więc kierujcie się swoim rozumem i intuicją nie ufając tym baranom!
  A któż jak nie osoby akurat z PiS stoją za wprowadzeniem w życie ,,USTAWY O ZACHOWANIU STRATEGICZNYCH ZASOBÓW NATURALNYCH KRAJU” ??! Jakoś nikt nie wymienia takich nazwisk jej pomysłodawców jak np; Kaczyński, Hejman…itd!!!
  Wróćcie do historii a nie do PLOTEK DNIA CODZIENNEGO typu POlityczna ściema pod publiczkę!!!
  WŁĄCZCIE SWÓJ UMYSŁ a nie …TVP – 1 !!!!!

  Pozdrawiam!

 • WERNYHORA

  Czci gody Panie Krzysztofie może zna Pan chociaż kilka „zasług” niejakiego BYSIA(dyletanta…)?

 • Semper Fidelis

  Czy to prawda, że Pani Przewodnicząca ma zostać dyrektorem generalnym? Ja w każdym razie już teraz gratuluję!

 • PSL i ludzie typu Bury – Krzyśków – Żelichowski i s-ka …mocno zapuścili korzenie w Lasach Państwowych …To taka ” jemioła polityczna ”
  Oni zawsze są u władzy – twierdzą, że mają „zdolność koalicyjną „???
  Ja twierdzę, że mają ” zdolność – kolaboracyjną ”

  Darz Bór – Nasz Las

 • brytan

  W LP wśród leśników takich „jemioł” jest też bez liku, mam wrażenie że zmiana władzy nic tu nie zmieni.