sierpień 2015
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archiwa

Ustawa o „Strategocznych inwestycja celu publicznego” do kosza

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwojuopracowało projekt ustawy o strategicznych inwestycjach celu publicznego. KSPL NSZZ „Solidarność” nie podważa potrzeby pilnej realizacji strategicznych inwestycji celu publicznego, jednak nie może się to odbywać ze szkodą dla innych strategicznych zasobów naturalnych kraju. W załączeniu nasza opinia w tej sprawie. Całość naszej opinii została przeniesiona do kompleksowej opinii KK NSZZ „Solidarność”.

Autorzy projektu w sprawach dotyczących lasów zapomnieli o obowiązkach w tym zakresie wynikających zarówno z uregulowań krajowych jak i międzynarodowych. Znając trwający od dziesiątków lat wachlarz roszczeń wobec Lasów Państwowych musieliśmy zareagować negatywną opinią w tej sprawie.

Przypominam, że ustawa o lasach oraz ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych: zawierają specyficzne rozwiązania ograniczające „działania zmierzające do jak najszybszych rozwiązań poprzez nieprawne zmuszanie jednego zarządcy gruntu Skarbu Państwa do przeznaczania gruntów leśnych na cele nieleśne tylko dlatego, że łatwiej jest negocjować z jednym zarządcą gruntów Skarbu Państwa, często kosztem stanu środowiska naturalnego” Projekt w bardzo istotnym zakresie ogranicza prawa i obowiązki Lasów Państwowych, spowoduje to kolejne „zepsucie” ustawy o lasach wprowadzając niezgodność jej zapisów z projektem ustawy o strategicznych inwestycjach celu publicznego. Podobnie wyłączenie z działania ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych -strategicznych inwestycji celu publicznego spowoduje, że bardzo restrykcyjna ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych będzie dotyczyła jedynie tych „malutkich”, którzy chcą zbudować pensjonat lub mały wyciąg narciarski – na gruntach leśnych.

Ustawa przewiduje wiele bubli prawnych. Mam nadzieję, że nie uda się „przeprowadzić ustawy przez”: Sejm, Senat i Kancelarię Prezydenta, lub, że autorzy zweryfikują swoje pomysły.

pozdrawiam

Grażyna Zagrobelna

Opinia ws inwestycji celu publicznegoOpinia ws inwestycji celu publicznego_2Opinia ws inwestycji celu publicznego_3

Comments are closed.