lipiec 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwa

Zachować rok 1988 jako bazowy, do obliczania emisji dwutlenku węgla

Zamieszczamy wnioski zgłoszone przez uczestników warsztatów organizowanych przez Parlamentarny Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju Europy, Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, NSZZ Solidarność, Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Parlamentu  Europejskiego, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Samodzielnej Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych SGGW w Warszawie, na temat „Co należy wiedzieć o Konwencji Klimatycznej ONZ, Protokole z Kioto i pakiecie klimatyczno-energetycznym  aby skutecznie reprezentować Polskę na COP 21 w Paryżu i przeciwstawić się procesowi dekarbonizacji Polski”, które odbyły się w dn. 1-3 lipca 2015 r. na terenie Stacji Badawczej”D&B” w Tucznie.

Wnioski z obrad

Polska podpisała i ratyfikowała konwencje: klimatyczną, o różnorodności biologicznej oraz upustynnieniu i, zgodnie z zasadą pacta sunt servanda, powinna ją realizować i z obowiązku tego nie zwalnia jej nawet przynależność do Wspólnoty Europejskiej.

Przez ostatnie osiem lat stanowisko rządu w dziedzinie polityki klimatycznej sprowadzało się do bezrefleksyjnej/bezkrytycznej akceptacji większości propozycji KE. Skutkiem tego Polska ponosi niewspółmiernie wysokie koszty jej wdrożenia. Z drugiej strony nie podjęto żadnej próby zdyskontowania wysokiego wkładu Polski w redukcję emisji w ramach porozumienia światowego z Kioto.

Mając powyższe na uwadze my uczestnicy warsztatów nt. Co należy wiedzieć o Konwencji Klimatycznej ONZ, Protokole z Kioto i pakiecie klimatyczno – energetycznym aby skutecznie reprezentować Polskę na CO 21 w Paryżu i przeciwstawiać się procesowi dekarboniacji Polski wnosimy o:

Uznanie polityki klimatycznej jako jednego z podstawowych celów działań nowego rządu. Przejęcie przez rząd inicjatywy i aktywnego zaangażowania w negocjacje nowej umowy klimatycznej z pozycji państwa, jako suwerennego sygnatariusza globalnych umów.

Racja stanu wymaga:

Aby, w ramach zapewnienia skutecznej realizacji Konwencji Klimatycznej, rząd RP uwzględnił istotne interesy Polski:

 • Rozliczenie zobowiązań w Kioto, pojedynczo przez wszystkich sygnatariuszy protokołu i w jednolity sposób tak, aby uniknąć kompensowania braków kosztem wyników redukcji osiągniętych przez RP.
 • Zachowanie roku bazowego 1988, przyjętego dla Polski do obliczania wysokości emisji,
 • Uznanie rzeczywistych wyników redukcji emisji w wysokości faktycznie osiągniętej przez Państwa – sygnatariuszy protokołu z Kioto, aby uniknąć utraty rezultatów głębokiej restrukturyzacji gospodarek dokonanej w ostatnim 25-leciu.
 • Ustalenie stanu prawnego w zakresie uwzględniania pochłaniania CO2 przez lasy i tereny rolne w I okresie rozliczeniowym protokołu z Kioto.
 • Podjęcie inicjatywy mającej na celu uwzględnienie pochłaniania CO2 przez lasy i tereny rolne do rozliczeń celu redukcyjnego w II okresie rozliczeniowym.

Zdecydowanie popieramy wszystkie działania rządu mające na celu realizację zobowiązań wynikających z podpisanych konwencji, a przede wszystkim działania mające na celu odbudowę silnej pozycji negocjacyjnej.

żródło: www.ekorozwoj.pl

3 komentarze Zachować rok 1988 jako bazowy, do obliczania emisji dwutlenku węgla

 • Kotwicz

  Kochani Rodacy !!!
  Wielkość emisji CO2 w ciągu roku spowodowana działalnością człowieka, to śladowe ilości, ponieważ wg światowej sławy amerykańskich naukowców i nie tylko, wszystkie czynne na świecie wulkany nie licząc oceanów emitują w ciągu doby tyle CO2, ile ludzkość w ciągu całego roku.
  Dlatego ilość CO2 emitowana przez człowieka, tak naprawdę nie ma znaczenia żadnego wpływu na zmiany klimatyczne.
  Prawda Panie prof. Szyszko !!
  Dlaczego Pan o tym nie wspomina podczas swoich wspaniałych prelekcji i wywiadów.
  Tą oczywistą prawdę ukrywa się przed zwykłymi, ciężko pracującymi ludźmi, ponieważ banda światowych grandziarzy znalazła sobie łatwe źródło olbrzymich niczym nieuzasadnionych dochodów.
  Dlatego uważam, że Polska powinna się odciąć od tego procederu, anulować dotychczas podpisane przez Przestępczą Organizację dokumenty.
  Można to tylko porównać do sprzedawania po wojnie przez warszawskich cwaniaczków Kolumny Zymunta.
  Darz Bór !!!!

 • roch

  Dlaczego „Babcia” Europa stara się być świętą , przecież niewiele jeszcze potrzebuje tlenu a Chiny i USA leją na ten sztuczny problem a gospodarki Ich emitują najwięcej CO2 !!!

 • WERNYHORA

  Pamiętajcie o BYSIU by go za 100 dni awansować i jego babę która podobno nic nie robi a dużą kasę bierze. Ten który jej płaci też zasługuje na NAGRODĘ!!!