styczeń 2015
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Archiwa

Minister finansów nie wie, gdzie podziały się pieniądze Lasów

Lasy Państwowe już drugi rok z rzędu wpłacają do budżetu państwa 800 milionów złotych. Pieniądze te miały wspierać lokalne samorządypoprzez m.in. remont infrastruktury drogowej, która (jak to mówiliprzedstawiciele rządu w 2014 roku) jest niszczona przez transporty drewna wywożonego z lasu. Przy okazji debaty budżetowej w Senacie RP, pytałem ministra finansów na co będą przekazane środki, które do budżetu państwa wpłacaj Lasy Państwowe. Przyznam szczerzy, że jak na ścisły umysł, odpowiedź pierwszego kasjera RP była mało precyzyjna.

senator Wojciech Skurkiewicz

Rok 2015 jest drugim rokiem z rzędu, kiedy do budżetu państwa ma być przekazana kwota 800 milionów zł ze środków finansowych Lasów Państwowych. Gdyby pan minister zechciał wskazać, na co konkretnie te środki mają być przeznaczone w budżecie roku 2015, to prosiłbym o to. Czy to będzie zabezpieczenie rezerwy? Czy jest konkretny zapis, wskazujący, na co one mają być przeznaczone?

Mateusz Szczurek, minister finansów

Dochody w wysokości 800 milionów z Lasów Państwowych… Tak jak wszystkie dochody, również te dochody nie są znakowane. Tak samo, jak nie jestem w stanie odpowiedzieć panu senatorowi na pytanie, na co idą dochody z VAT, który zapłaciłem na przykład dzisiaj rano w stołówce… Dokonanie tego rozróżnienia jest tak samo niemożliwe. Oczywiście wtedy, kiedy ustawa wprowadzająca te opłaty była wdrażana, było jasno powiedziane – i to uwzględniono w ustawie budżetowej – że część tych środków… że razem z tym obciążeniem zostaną zwiększone środki na drogi lokalne. I tak się stało, i to ma swoje odzwierciedlenie w budżecie na 2015 r. Jest to kwota mniejsza niż 800 milionów zł, to znaczy wtedy była to mniejsza kwota, bo łącznie to już nie jest mniej. Ale pamiętajmy o tym, że deficyt sektora finansów publicznych cały czas jest nadmierny i Polska ciągle wydaje więcej niż powinna, niż wynoszą podatki, które ściąga.

Senator pisze interpelacje do pani Premier w sprawie pieniędzy z haraczu

4 komentarze Minister finansów nie wie, gdzie podziały się pieniądze Lasów

 • Klikam na link „Senator pisze interpelacje do pani Premier w sprawie pieniędzy z haraczu”, a tam dowiaduję się, że Pan senator Wojciech Skurkiewicz kieruje Oświadczenie do Prezes Rady Ministrów Ewy Kopacz z prośbą o udzielenie odpowiedzi w sprawie tego 'haraczu”.

  No cóż zapewne oświadczenie to nie to samo co interpelacja, ale niech tam, co by nie było „piłeczka” odbita.

  Zapewne wielu z nas oczekuje na odpowiedź Pani Prezes Rady Ministrów w tej kwestii.

  Niemniej na stronie
  http://www.senat.gov.pl/sklad/senatorowie/aktywnosc,59,8.html
  nie potrafiłem odnaleźć przedmiotowego OŚWIADCZENIA Pana senatora.

  Jak to należy rozumieć, że Pan senator dopiero pisze to oświadczenie, czy już napisał a jeszcze nie „wysłał”, czy jeszcze całkiem inna tajemnicza tragedia spotkała to oświadczenie, że śladu po nim nie ma na witrynie Senatu?

 • Serwis blox.pl, na którym Pan Senator Rzeczypospolitej Polskiej Wojciech Skurkiewicz, w sprawach ważnych i nie tylko ukazuje swoje działania obywatelom Polski, jest własnością Agory Spółki Akcyjnej z siedzibą w Warszawie , 00-732 Warszawa , ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944.

  Rzeczypospolita Polska w majestacie swojej powagi udostępnia godne miejsce nie tylko w świecie rzeczywistym, ale również i wirtualnym do sprawowania funkcji państwowych przedstawicielom Narodu Polskiego.

  Przykładem zagospodarowania danego przez Naród Polski, takiego wirtualnego miejsca może być na przykład strona http://www.blaszczyk.senat.pl/

  ABONENT:
  firma: KANCELARIA SENATU
  ulica: UL. WIEJSKA 6
  miasto: 00-902 WARSZAWA

  Szanowny Pan Senator Wojciech Skurkiewicz, być może poprzez nieroztropność ukazuje się w świetle publicznej osoby uprawdopodobnionej do czerpania możliwych korzyści za kryptoreklamę komercyjnej, prywatnej korporacji.

 • Okazuje się, że Pan Senator Wojciech Skurkiewicz jest czytelnikiem Prawego Lasu.

  Sygnał z mojej strony, że mógłby on być posądzony o kryptoreklamę komercyjnej, prywatnej korporacji Agory Spółki Akcyjnej potraktował zrozumiale i na stronie blogu zamieszczonego w serwisie Agory, ukróca wszelkie wątpliwości.

  http://skurkiewicz.blox.pl/2015/02/Zapraszam-do-mojego-biura-senatorskiego.html

  Zamiary Pana senatora są wykładnią jego reakcji.

 • Szanowny Panie Senatorze Wojciechu Skurkiewiczu, zapewne pamięta Pan, że 26 stycznia poinformował Pan na swoim prywatnym blogu ( http://skurkiewicz.blox.pl/2015/01/Wazne-spotkanie-w-Deblinie-Na-co-rzad-wydale.html ) o oświadczeniu skierowanym do Pani Prezes Rady Ministrów Ewy Kopacz z zapytaniem: „Na co zostały przeznaczone środki wpłacone do budżetu przez Lasy Państwowe?”

  O ile to jest możliwe, proszę o poinformowanie, czy do dnia dzisiejszego to jest 23 dni po przesłaniu tego oświadczenia, Pani Prezes Rady Ministrów Ewa Kopacz udzieliła Panu, chociażby mało wyczerpującą odpowiedź?

  Miło by było, gdyby podzielił się Pan z czytelnikami Prawego Lasu treścią odpowiedzi uzyskanej od Pani Prezes Rady Ministrów Ewy Kopacz w tej sprawie.

  Brak zamieszczenia przez Pana, treści odpowiedzi uzyskanej od Pani Prezes Rady Ministrów Ewy Kopacz w sprawie Pana oświadczenia z kierowanym zapytaniem: „Na co zostały przeznaczone środki wpłacone do budżetu przez Lasy Państwowe?”, zostanie zrozumiane niestety jako Pana „blef wyborczy”.