październik 2014
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwa

Pozory ochrony konstytucyjnej, pozory dyskusji

Mimo zapewnień składanych jeszcze na początku roku przez Donalda Tuska, że Lasy Państwowe pozostaną własnością państwa i nie grozi im prywatyzacja, teraz koalicja PO – PSL pod pozorem zapewnienia bezpieczeństwa zaczyna manipulować przy zapisach Konstytucji dotyczących Lasów Państwowych.

W styczniu tego roku premier Donald Tusk zapewniał, że Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe nie zostanie sprywatyzowane, a nowelizacja ustawy o Lasach zapewni trwale zrównoważony byt LP na długie lata.

Tymczasem nie dość, że na Lasy Państwowe nałożono haracz w wysokości 1,6 miliarda złotych w tym i przyszłym roku, a od 2016 r. przedsiębiorstwo będzie zmuszone przekazywać rocznie do budżetu państwa 2 proc. swoich przychodów, to w dodatku koalicja PO – PSL zaczyna manipulować przy zapisach konstytucyjnych dotyczących Lasów Państwowych, które – zdaniem leśników – otwierają furtkę do nadużyć, a w konsekwencji do prywatyzacji.

Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” wyraziła zadowolenie z troski premiera Tuska i poparcia dla inicjatywy objęcia Lasów Państwowych szczególną ochroną konstytucyjną udzielonego przez wszystkie kluby poselskie, ale z drugiej strony zasygnalizowała istotne wady projektu oraz zgłoszonych poprawek, wskazując jednocześnie na sposoby ich naprawienia. Niestety, głos leśników nie przebija się przez koalicyjną większość.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa rozpatrywano poselski projekt ustawy o wpisaniu ochrony Lasów Państwowych do Konstytucji. Mimo sprzeciwów opozycji komisja głosami koalicji przyjęła projekt zmiany Konstytucji zakazujący przekształcania własnościowych lasów zarządzanych przez państwo, z wyjątkiem uzasadnionego celu publicznego.

Komisja nie przyjęła poprawek mniejszości autorstwa posłów PiS, które zostały następnie zgłoszone jako wniosek mniejszości i zostaną dołączone do sprawozdania komisji i będą przedstawione na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Chodzi o zapis w Konstytucji, że lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa zarządza jedna jednostka bądź przedsiębiorstwo na zasadzie samodzielności finansowej, ponadto, że wszelkie zbycie lasu wymaga obowiązkowej trzykrotnej kompensaty powierzchniowo oraz że wszelkie roszczenia byłych właścicieli będą pokrywane ze środków Skarbu Państwa.

W posiedzeniu uczestniczyła delegacja leśników. Grażyna Zagrobelna, przewodnicząca Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl jest zbulwersowana sposobem prowadzenia obrad komisji.

– Kiedy koalicja miała już dość krytyki, został zgłoszony wniosek formalny, oczywiście przegłosowany, i dyskusja została przerwana. Naszym zdaniem, zdaniem „S”, jeżeli mają być zrealizowane zapowiedzi byłego już premiera Tuska, to w poprawce powinien się znaleźć jasny, czytelny zapis, że lasami Skarbu Państwa zarządza jedna jednostka bądź przedsiębiorstwo na zasadzie samodzielności finansowej oraz że lasy należące do Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom bądź zbyciu. Proponowany zapis jest niepełny i pozwala na dowolność interpretacji, a co za tym idzie – daje możliwość do nadużyć. Na to zgody być nie może – uważa Grażyna Zagrobelna.

Leśnicy liczą, że podczas kolejnych czytań posłowie zreflektują się i ostatecznie w poprawce do Konstytucji znajdzie się rzeczywista gwarancja, a nie tylko pozory prawa, które nie stanowią ochrony lasów, za to otwierają prawną furtkę do nadużyć. W ich ocenie to, co obecnie proponuje koalicja, nie daje gwarancji spokojnego, racjonalnego gospodarowania na najcenniejszych, jakimi są lasy stanowiące trzecią część Polski.

Mariusz Kamieniecki

żródło: Nasz dziennik

3 komentarze Pozory ochrony konstytucyjnej, pozory dyskusji

 • „Nic dziwnego zatem, że z tych „swoich” („mordo ty nasza”) jedni niszczą Polskę prawie otwarcie (bo są patriotami nie naszego, a swojego, narodu, na rzecz którego działają), zaś drudzy mówią prawidłowo, lecz realnie robić nic dobrego dla (cudzego im) narodu nie chcą. Nawet nie chcą tak naprawdę władzy, bo robią wszystko, żeby tylko pozostać w opozycji. A kiedy przez nieuwagę do władzy jednak dochodzą, robią wszystko, żeby się jej jak najszybciej pozbyć. Jest to jeden z typowych żydowskich chwytów – wziąć rządy nad swoją opozycją, nawet potencjalną. Co więcej, jest im pisane samym taką opozycję tworzyć, o ile wiadomo, że ona i tak powstanie bez nich, więc trudno będzie ją wtedy kontrolować…” http://www.urbietorbi-apocalypse.net/2014-10-29-holocaust.pl.html

 • Robert Grzeszczyk

  Idea gwarancji konstytucyjnych Lasów Państwowych nie jest pomysłem PSL. Resort Ministerstwa Środowiska to domena PSL, a rozwiązania prawne, które które tam powstają nie odbywają poza świadomością polityków tej partii. Również w kwestii Lasów Państwowych, ich standingu i znaczenia gospodarczego. A właściwie postępującego wyniszczenia.
  Samą ideę sformułowałem na łamach Lasu Polskiego, po raz pierwszy w roku 2011 w numerze 3 w artykule pt „Sztuka dla sztuki las dla lasu”(https://drive.google.com/file/d/0B44ChPZQfK22TDRwQ1NMd2lCX1U/view?usp=sharing) a drugi raz w numerze 7/2012 w artykule „Lasy do Konstytucji po raz wtóry”(https://drive.google.com/file/d/0B44ChPZQfK22RGp3ZkNSVjhtYTg/view?usp=sharing). To co dziś jest propagowane w Sejmie nie nosi w sobie żadnych gwarancji dla narodowego charakteru lasów własności Skarbu Państwa. Propozycja PSL i „zaangażowanych” posłów wskazuje, że takie gwarancje ma dawać ustawa. Innymi słowy w niczym nie zmienia statusu bezpieczeństwa 30 procent powierzchni Polski. Czyż to nie plewy a Polacy nie frajerzy…

 • łazior

  Łazior
  Pamiętajmy o tym co Nas zawsze gubi. Nie należy nigdy paktować ze SWOIMI których do paktowania wyznaczyli OBCY. Łazior