sierpień 2014
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwa

Bańka w Powstaniu Warszawskim

Dzisiaj 1 sierpnia 2014 r. jest 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W Powstaniu brał udział oddział „Leśnik” Oto co na jego temat pisze Wikipedia:
Oddział Leśnik – oddział bojowy Armii Krajowej powstały w trakcie walk w okresie powstania warszawskiego. Oddział występował jako zgrupowanie „Leśnik” lub batalion „Leśnik”. Został zorganizowany w pierwszych dniach powstania, walczył na Woli i Starym Mieście. Po przejściu do Śródmieścia, samodzielne grupy oddziału walczyły na odcinku Powiśle Czerniakowskie oraz częściowo w Śródmieściu Południowym.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Oddzia%C5%82_Le%C5%9Bnik

Warto posłuchać referatu wygłoszonego przez prof. Witolda Kieżuna o przyczynach i podstawach ogłoszenia wybuchu Powstania (You Tube).

Mój Tato w 1944 r. wysłał oddział ochotników z Kolbuszowy do Warszawy.

Franciszek Bańka prowadził partyzantów do Stolicy.

Aresztowali Ich Rosjanie przed Warszawą.

Wywieźli na wschód, wreszcie wcieli Ich do II Armii Ludowego Wojska Polskiego.

W 1945 roku w domu rodzinnym Taty w Dubasie zauważono, że ktoś w mundurze z karabinem idzie w kierunku domu.

Mogło to zapowiadać kłopoty.

Tato uciekł i ukrył się, a siostra Taty Weronika, gdy pojawił się w domu poznała Franciszka Bańkę.

Ciocia odszukała Tatę.

Franciszek Bańka z pepeszą przechodził z Armią w tej okolicy, odłączył się i przyszedł prosto do Taty zapytać, co ma robić, czy ma wracać do Lasu do partyzantki, czy zostać w Armii. Oddał się do dyspozycji.

Tato postanowił „Franiu idź z Wojskiem”.

Taki był honor i lojalność żołnierzy partyzantów – chłopów świadomych polskości.

     Pomodli się ktoś za nich ? Ja tak!

Staram się pamiętać nie tylko o tych, których znałem osobiście ale również o tych, którzy zginęli i nie byli mi znani.

Lubiłem Franciszka Bańkę. Spotykał się z Tatą potajemnie, aby nie ściągać represji, a w późniejszym PRL-u spotykali się już bardziej jawnie. Franciszek był bratem Jana Bańki o pseudonimie „Młotek” – dowódcy oddziału specjalnego.

Ciocia Wera, gdy jechaliśmy do Cmolasu, do grobów Rodziny, pokazała mi dom rodzinny Bańków w Kolbuszowie Dolnej. Muszę nawiązać kontakt z Rodziną Bańków, może opowiedzą więcej o tej historii. Z przekazu mojego Taty zapamiętałem tylko tyle.

Powstanie Warszawskie było Powstaniem Narodowym na obszarze miasta Warszawa, w obronie Wiary i Ojczyzny a Warszawiaków wspierali ochotnicy z całej Polski.

Pamiętajmy o tym.

01.08.2014 r.                                                                                                                                                                                   Jan Stanisław Kosiorowski

Comments are closed.