maj 2014
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Archiwa

Dość marnowania drewna w Puszczy Białowieskiej

Dziś odbył się protest w obronie Puszczy Białowieskiej. Organizatorzy alarmują, że w puszczy marnuje się drewno za ponad 600 mln zł. Jednocześnie rząd Donalda Tuska przejmuje środki z Lasów Państwowych blokując tym samym inwestycje przedsiębiorstwa.

Blokada drogi Hajnówka-Białowieża przebiegała pod hasłem: „W obronie puszczy, ludzi i honoru polskich leśników”. Błędne decyzje dot. Puszczy Białowieskiej pozbawione są naukowości. Zapadają w kręgach rządowych i są skrajnie polityczne, a prowadzą do jej degradacji – alarmuje Mieczysław Gmiter, organizator protestu.

– Protest ma dotyczyć przeciwstawienia się dewastacji, niszczenia Puszczy Białowieskiej, nieliczenia się z potrzebami mieszkańców, jak również nieliczenia się z zawodem leśnika i degradację zawodu leśnika nie tylko w Puszczy Białowieskiej, ale również w Polsce. Dlaczego protestujemy? Dlatego, że w chwili obecnej Puszcza Białowieska praktycznie ginie. Jest to cmentarzysko przewalonych, gnijących drzew. W puszczy znajduje się około 3 mln m sześciennych. Jak szacują leśnicy, jest to ponad 3 mln m sześciennych drewna przewróconego, które gnije, leży i którego nie można w żaden sposób pozyskać – mówił Mieczysław Gmiter.

Tymczasem Lasy Państwowe wpłaciły do kasy państwa już pierwszą ratę daniny w wysokości 200 mln zł. W bieżącym i przyszłym roku lasy oddadzą łącznie miliard 600 tysięcy złotych. Równocześnie przedsiębiorstwo blokuje większość inwestycji. Miliardowy budżet na ten cel został zredukowany o 300 milionów.

Dlatego też cały czas trwa akcja zbierania podpisów pod obywatelskim wnioskiem o referendum w sprawie Lasów Państwowych oraz ochrony Polskiej ziemi przed wykupem przez obcokrajowców. Pod wnioskiem zebrano już ponad milion osiemset tysięcy podpisów.

źródło: Radio Maryja

 

Comments are closed.