styczeń 2014
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwa

Karczowanie lasu budżetem

10 stycznia 2014 roku w programie Telewizji Trwam, z cyklu Polski Punkt Widzenia, uczestniczył były Dyrektor Generalny Lasów Państwowych dr inż. Andrzej Matysiak oraz posłowie prof. Jan Szyszko i Dariusz Bąk.   Jak podkreślili, haracz, jaki na Lasy Państwowe nakłada rząd spowoduje w niedługim czasie niewydolność finansową Lasów, doprowadzi do zaniechania działań gospodarczych mających negatywne dla lasu skutki na wiele lat. podkreśliliteż, że niespełnione obiecanki, jakie składa premier Tusk, że pieniądze zasilą budżety samorządów,  spowodują konflikty na linii Lasy Państwowe – samorządy. Zachęcamy do obejrzenia tego 20-sto minutowego nagrania.  http://www.tv-trwam.pl/index.php?section=ppw.

Obradował też Senat, który głosami PO przyklepał poprawki do budżetu dotyczące pieniędzy z Lasów, choć ustawa jeszcze nie była nawet przez Sejm rozpatrywana. Spieszno im do grabieży.

Senat zarekomendował 10 stycznia Sejmowi przyjęcie poprawki do tegorocznej ustawy budżetowej uwzględniającej 800 milionów złotych, które – z inicjatywy rządu – Lasy Państwowe miałyby wpłacić do budżetu państwa.

Nad zmianą ustawy o Lasach Państwowych w tej sprawie Sejm jeszcze pracy nie rozpoczął. Senatorowie PiS już zapowiadają, że w przypadku uchwalenia ustawy wystąpią z wnioskiem o zbadanie jej przepisów przez Trybunał Konstytucyjny.

Zaledwie we wtorek premier Donald Tusk poinformował, że Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Lasach Państwowych zobowiązującej to przedsiębiorstwo do przekazania do budżetu państwa po 800 milionów złotych – w tym i następnym roku, a w latach kolejnych kwoty 2 proc. przychodów. Projekt natychmiast został przesłany do Sejmu.

Już wczoraj Senat zarekomendował natomiast Sejmowi przyjęcie poprawki do tegorocznej ustawy budżetowej uwzględniającej 800-milionową wpłatę Lasów Państwowych. Poprawka zgłoszona przez senatorów Platformy Obywatelskiej zmierza, zgodnie z zapowiedzią premiera Tuska, do rozdysponowania tych pieniędzy na przebudowę dróg lokalnych – w kwocie 650 milionów złotych, a 150 milionów złotych ma zostać przeznaczone na pokrycie deficytu budżetowego.

Przeciwko poprawce jednoznacznie opowiedzieli się senatorowie Prawa i Sprawiedliwości. – Jeszcze nie ma w tej sprawie decyzji parlamentu – Sejmu, Senatu, ani prezydenta odnośnie do tego, czy środki finansowe z Lasów Państwowych będą zasilały budżet państwa, a już Platforma Obywatelska tworzy rezerwę, gdzie te pieniądze będą zabezpieczone – zwracał uwagę senator Wojciech Skurkiewicz.

źródło: TV Trwam, Nasz Dziennik

1 comment to Karczowanie lasu budżetem

  • Tak kończy się „profesjonalne” zarządzanie lasami przez takich asów jak …BYSIO i DYZMA. jeden zwalniał ludzi i w tym samym czasie budował sobie dom z balkonami na trzy strony świata, drugi wpakował gigantyczne pieniądze w adaptacje lesniczówki na swoją hacjende. Obaj oszczędzali na innych . Mają sie dobrze – na razie