czerwiec 2013
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Archiwa

Wieś zalana – winna mała retencja w lasach

Dlaczego wieś została zalana? – Co z tego, że na terenie naszej gminy woda spływała Światowcem, skoro w sąsiedniej gminie kanał już nie był drożny? – pyta Skiba. Część osób uważa, że do powodzi przyczyniła się budowa obwodnicy Mielca. Kawałek tej drogi przechodzi przez Trześń. – Zaczęto wycinać las, wykopano rów przy nowej drodze. Nasze rowy nie przyjmują tej ilości wody – słyszymy od mieszkańców Trześni. Inni wskazują na Lasy Państwowe. – Leśnicy pogłębili i oczyścili rowy w lasach, naprawili przepusty. Teraz woda spływa szybciej, a że wieś jest poniżej lasu, to zamieniła się w zalew – tłumaczy Zenon Skiba. Inni mieszkańcy mówią dobitniej: – Leśnicy zrobili w lasach meliorację za unijne pieniądze. A nas zalało.

Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie, jest zaskoczony oskarżeniami: – Nigdzie w lasach nie robiliśmy melioracji. Od kilku lat realizujemy program małej retencji, która ma służyć zatrzymywaniu wody przez lasy po to, żeby właśnie zapobiegać powodziom. Zmieniamy skład gatunkowy lasów, sadząc gatunki drzew, które pobierają dużo wody, budujemy specjalne stawy, groble i bardzo wiele innych małych budowli inżynierskich, żeby zatrzymać jak najwięcej wody. Ale może w tym przypadku opad był tak wielki, że nawet las nie był w stanie zatrzymać tej ilości wody? – zastanawia się rzecznik.

Wójt Gacek mówi: – Ludziom trudno się pogodzić, że to była nawałnica, że stało się coś, co można określić „dopust boży”. Dlatego próbują sobie jakoś to tłumaczyć, a przy okazji szukają winnego. Ale jak już załatwimy bieżące sprawy, spróbujemy zająć się tymi wątpliwościami. Trzeba będzie jakoś to wyjaśnić.

źródło:gazeta.pl

Comments are closed.