listopad 2011
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Archiwa

Solidarność przeciwko wydłużeniu wieku emerytalnego

Prezydium KK
nr 208/11
ws. expose Premiera RP

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” stanowczo protestuje przeciwko zapowiedzianym w expose Premiera Donalda Tuska planom wydłużania wieku emerytalnego, zapowiedzianemu sposobowi waloryzacji rent i emerytur oraz kontynuacji polityki
drastycznych oszczędności budżetowych kosztem najsłabszych.
Przestrzegamy, że zapowiedziane rozwiązania uderzą w osoby o niskich dochodach. Stoi to w jawnej sprzeczności z wcześniejszymi zapowiedziami Premiera Donalda Tuska, który wielokrotnie podkreślał, że najubożsi nie będą płacić za kryzys. Tymczasem skutkiem większości rządowych propozycji będzie właśnie pogorszenie się sytuacji najsłabszych grup społecznych.
Nie do zaakceptowania są zapowiedziane zmiany w systemie emerytalnym. Domagamy się ich modyfikacji, poprzedzonej starannymi i pogłębionymi konsultacjami społecznymi. Oczekujemy informacji, jak zrównanie i wydłużenie wieku emerytalnego może wpłynąć na sytuację na rynku pracy, jak na dalszą długość życia czy też na rozwój demograficzny. Nasze wątpliwości budzi też sam mechanizm wydłużania wieku emerytalnego. Nowe rozwiązania, powinny dawać ubezpieczonym prawo świadomego wyboru chwili zakończenia kariery zawodowej w oparciu o wysokość oczekiwanego świadczenia, a rolą prawodawcy powinno być tworzenie warunków motywujących do kontynuacji aktywności zawodowej, a nie tworzenie barier.
Dla poprawy bieżącej sytuacji funduszu ubezpieczeń społecznych, a tym samym zmniejszenia obciążeń budżetowych proponujemy likwidację preferencji w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, szczególnie od osób prowadzących pozarolniczą działalność
gospodarczą.

4 komentarze Solidarność przeciwko wydłużeniu wieku emerytalnego

 • kubuś puchatek

  Statystyczna średnia długości życia dla mężczyzn wynosiła 3 lata temu równo 67 lat, więc ta wyznaczona nowa granica osiągania uprawnień emerytalnych przez miłościwie nam panujących nie jest przypadkowa.
  Paniczna reakcja rządzących spowodowana została uświadomieniem sobie tego że w wiek emerytalny wchodzą roczniki powojennego wyżu demograficznego, który jak tsunami rozwali ZUS i cały ten system .Jedyna nadzieja dla rządzących to taka że potencjalni beneficjenci ZUS wcześniej „kopną w kalendarz”.
  W lasach tez będzie ciekawie bo w ciągu najbliższych kilku lat powinno odejść na emerytury ponad 30% obecnie zatrudnionych.

 • rysiu

  Głupi byłem za marne grosze w lasach pracować i to do usra..j śmierci no ale

 • raptor

  Jak do każdej pracy trzeba mieć powołanie. Jeżeli go z różnych względów nie ma, to lepiej szybciej zmienic na pracę która daje satysfakcję. Proste. Bo czym później tym trudniej to zrobić.