grudzień 2010
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwa

Lasy mogą rosnąć – Małgorzata Gross „Nasz Dziennik”

Sejm przyjął nowelizację ustawy o finansach publicznych bez przepisów przenoszących Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe do budżetówki. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Decyzja posłów oznacza, że pieniądze Lasów nie trafią na konta Ministerstwa Finansów, lecz pozostaną w rękach leśników. Środki tzw. Funduszu Leśnego służą m.in. do wyrównywania dochodowości pomiędzy poszczególnymi nadleśnictwami, co zabezpiecza nadleśnictwa zarządzające młodymi niedochodowymi lasami przed bankructwem. Sejm uchwalił wczoraj nowelizację ustawy o finansach publicznych większością 223 głosów przeciwko 195. Dalsza batalia o kształt ustawy toczyć się będzie teraz w Senacie.
W celu poprawienia płynności w sektorze publicznym rząd wprowadził w ustawie zapis, że wszystkie wolne środki jednostek publicznych mają być lokowane na kontach resortu finansów zamiast w bankach. Obowiązek ten miał dotyczyć także PGL Lasy Państwowe, ale w efekcie protestów Platforma wycofała poparcie dla tego rozwiązania.
Ustawa wprowadza tzw. regułę wydatkową, która ma dyscyplinować wydatki publiczne. Przewiduje ona, że wydatki nie mogą rosnąć z roku na rok w tempie szybszym niż 1 punkt procentowy powyżej inflacji. Reguła ta dotyczyć ma wydatków uznaniowych, których wysokość nie jest regulowana ustawami, oraz nowych wydatków sztywnych. Spod jej działania wykluczone będą jednak dotacje do Funduszu Emerytur Pomostowych, Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz Funduszu Emerytalno-Rentowego KRUS, ponieważ świadczenia z tych funduszy są gwarantowane przez państwo.

Małgorzata Goss

www.naszdziennik.pl

3 komentarze Lasy mogą rosnąć – Małgorzata Gross „Nasz Dziennik”

 • PYTIA

  NIE BYŁO NAS, BYŁ LAS ! NIE BĘDZIE NAS BĘDZIE LAS !
  RZĄD SIĘ WYŻYWI, A POdleśnicy, zapieprzać będą dalej za marne grosze !
  Chlebowski,Drzewieci,Ludwiczuk,Schetyna i Dolny Śląsk, GÓRĄ „ich las”to
  „PIGANOWY LAS ”
  Gajowy swoje wie ,Szczęść Boże !!

 • Kacperek

  Pytia, czy ty się dobrze czujesz? Rozwiń łaskawie temat i wyraź jasno co też Ci po łepetynie chodzi.

 • antypig

  Akurat w tym temacie zgadzam się z PYTIĄ, patologia w „PIGANOWYM LESIE” to nie jest powód do dumy, a tym bardziej do zadowolenia.