grudzień 2010
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwa

Komisja finansów publicznych ponownie wyłączyła Lasy

Jak doniosło TVP Info Komisja finansów publicznych, jednym głosem, odrzuciła pomysł włączenia Lasów Państwowych w sektor finansów publicznych. Za wyłączeniem głosowała opozycja oraz ponownie PSL. Niektórzy posłowie PO, chyba ze wstydu za swój własny rząd, opuścili posiedzenie Komisji. Jednak walka ze sztuczkami proceduralnymi Platformy trwa nadal. Jutro głosowanie drugie – bis, jak to nazwał poseł  Neuman z Platformy.

(czytaj więcej ona stronie PGL LASY PAŃSTWOWE)

1 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 3576 i 3645).

Poseł Dariusz Bąk:

Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Ze strony Polskiego Stronnictwa Ludowego często padają stwierdzenia, z których wynika właściwie jedno: gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły, wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły. To właśnie wynikało dzisiaj z wypowiedzi pana posła sprawozdawcy z tego klubu.

Szanowni państwo, jest też w gwarze ludowej takie powiedzenie, że zdychający koń może kopnąć i to kopnąć śmiertelnie. Czy rząd polski – można to chyba porównać z tą sytuacją – nie chwyta się jak tonący brzytwy, żeby tylko poprawić relacje długu publicznego do PKB? Przecież ogłosiliście już, że wzrosło PKB, że już się relacje poprawiły. Zaniechajcie tego szkodliwego działania, jeżeli chodzi o włączenie lasów do sektora finansów publicznych. Szanowni państwo, Lasy Państwowe stymulują rozwój w Polsce w środowiskach wiejskich, a to 93% powierzchni kraju. Zaniechajcie tego szkodliwego działania. Zwracam się do (Dzwonek) posłów z PSL.

(Poseł Adam Krzyśków: Tu jesteśmy.)

Nadchodzi dla was czas próby. Zobaczymy, jak się rozliczycie z tego czasu próby, bo ciągle oszukujecie społeczeństwo, mamicie…

Czwartek po południu w Sejmie

W dniu dzisiejszym Komisja w swoim sprawozdaniu w ramach ponownego drugiego czytania rekomendowała tekst jednolity ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych bez zapisów dotyczących Lasów. Podczas drugiego czytania posłowie PO nie zgłosili poprawki w sprawie włączenia LP do sektora. Jak można się było spodziewać, zgłoszono szereg innych poprawek.
Ustawa (tekst jednolity) musi zatem wrócić do Komisji Sejmowej celem rozpatrzenia tych poprawek. Nad tymi poprawkami Sejm będzie głosował w ramach trzeciego czytania (w piątek?). Podczas trzeciego czytania sprawy Lasów w sektorze już nie będzie. Uchwalona przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o finansach publicznych trafi do Senatu. Zgodnie z przepisami prawa Senat nie może swoimi poprawkami wykraczać poza materię ustawy uchwalonej przez Sejm. Nie może więc wnosić o włączenie Lasów do sektora, skoro w uchwalonej przez Sejm ustawie nie ma w ogóle mowy o Lasach. W polskim parlamencie jest oczywiście wszystko możliwe, więc na etapie prac w Senacie należy dopilnować, aby komuś do głowy nie przyszło zgłoszenie wyżej wymienionej poprawki. Taka poprawka byłaby zresztą  niezgodna z prawem, a jej przyjęcie przez Sejm na wniosek Senatu  kwalifikowałoby ustawę do zaskarżenia  jej do Trybunału Konstytucyjnego jako ustawy uchwalonej niezgodnie z procesem stanowienia prawa opisanym w Konstytucji.

3 komentarze Komisja finansów publicznych ponownie wyłączyła Lasy

 • Borowik

  pierdoły!!! lasy już dawno poukładane. Co innego się mówi leśnikom, i mediom a co innego się robi. Patrze na ciche interesiki na wchodzie za zgodą głownego lasów, który za cukierki pozyskał sobie „niby-leśników”? setki ha lasów idą w ręce prywatne na wschodzie. Taki nadzór!POlityczny. ale jak ktoś sobie życzy z ważnych politycznie, to i można zrobić zasłonę dymną, że bezprawnie zawłaszczają nasze lasy! Tak to jest, gdy w lasach jest więcej polityki a mało merytoryki!!!

 • Gość

  Jeszcza raz należy uprzedzić wszystkich rozentuzjazmowanych: dzisiaj ma się odbyć drugie czytanie nad jednoslitym tekstem projektu ustawy, przygotowanym przez Komisję. Jest prawdą, że w tym jednolitym tekście nie ma zapisów o Lasach. Podczas dzisiejszego drugiego czytania można zgłaszać poprawki (na przykład teoretycznie może być zgłoszona poprawka przez grupę 15 posłów o przywrócenie zapisów o Lasach). Jeżeli jakiekolwiek poprawki zostaną dzisiaj zgłoszone – sprawa ponownie wróci do Komisji (Komisja będzie już tylko analizować poprawki zgłoszone podcza dzisiejszego drugiego czytania). Prawdopodobnie w piątek odbędzie się trzecie czytanie (czyli po prostu głosowanie nad ustawą). Podczas trzeciego czytania posłowie głosują według określonego porządku, m.in. nad wnioskami mniejszości oraz poprawkami z drugiego czytania. Jeżeli podczas dzisiejszego drugiego czytania nie zostanie zgłoszona poprawka przywracająca Lasy do sektora – raczej można będzie przyjąć, że wszystko jest w porządku, gdyż Senat teoretycznie z poprawkami nie może wychodzić poza tekst ustawy uchwalonej przez Sejm.

 • Gość

  W dniu dzisiejszym Komisja w swoim sprawozdaniu w ramach ponownego drugiego czytania rekomendowała tekst jednolity ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych bez zapisów dotyczących Lasów. Podczas drugiego czytania posłowie PO nie zgłosili poprawki w sprawie włączenia LP do sektora. Jak można się było spodziewać, zgłoszono szereg innych poprawek.
  Ustawa (tekst jednolity) musi zatem wrócić do Komisji Sejmowej celem rozpatrzenia tych poprawek. Nad tymi poprawkami Sejm będzie głosował w ramach trzeciego czytania (w piątek?). Podczas trzeciego czytania sprawy Lasów w sektorze już nie będzie. Uchwalona przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o finansach publicznych trafi do Senatu. Zgodnie z przepisami prawa Senat nie może swoimi poprawkami wykraczać poza materię ustawy uchwalonej przez Sejm. Nie może więc wnosić o włączenie Lasów do sektora, skoro w uchwalonej przez Sejm ustawie nie ma w ogóle mowy o Lasach. W polskim parlamencie jest oczywiście wszystko możliwe, więc na etapie prac w Senacie należy dopilnować, aby komuś do głowy nie przyszło zgłoszenie wyżej wymienionej poprawki. Taka poprawka byłaby zresztą niezgodna z prawem, a jej przyjęcie przez Sejm na wniosek Senatu kwalifikowałoby ustawę do zaskarżenia jej do Trybunału Konstytuycyjnego jako ustawy uchwalonej niezgodnie z procesem stanowienia prawa opisanym w Konstytuji.