listopad 2010
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archiwa

Komisja finansów publicznych negatywnie opiniuje właczenie Lasów w sektor finansów publicznych

Po zażartej dyskusji w trakcie Komisji Finansów Publicznych, zarekomendowała ona Sejmowi przegłosowanie ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych bez uwzględnienia koncepcji zaliczenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych. Za zaliczeniem Lasów do sektora finansów publicznych głosowali wyłącznie posłowie PO.
Zobaczymy, co będzie podczas obrad plenarnych.

Gość

Ad vocem

W toku dzisiejszych prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych zostały przyjęte przez Komisję Finansów Publicznych określone poprawki, w tym poprawka, uwzględniająca wyłączenie z projektu ustawy regulacji, dotyczących Lasów Państwowych. Tekst projektu ustawy wraz z przyjętymi poprawkami stanowi tzw. tekst jednolity, przygotowany przez Komisję. Dzisiaj, na koniec prac Komisji jej przewodniczący zapytał, czy Komisja jest za przyjęciem tekstu jednolitego (tekstu ustawy rządowej wraz z przyjętymi poprawkami) czy też za odrzuceniem ustawy rządowej wraz z przyjętymi poprawkami, o co wnieśli posłowie SLD. Komisja przyjęła wniosek o odrzucenie tekstu jednolitego ustawy (przeważył jeden głos). Oznacza to, że wówczas, gdy Sejm na posiedzeniu plenarnym odrzuci wniosek Komisji (co jest bardzo prawdopodobne) ustawa w wersji rządowej wróci pod obrady Komisji (procedura zacznie się od nowa). Oczywiście w przypadku przyjęcia wniosku Komisji – projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych straciłby swój byt (co jest jednak bardzo mało prawdopodobne). Wśród leśników zapanował entuzjazm po dzisiejszym przyjęciu przez Komisję poprawki o wykreśleniu z projektu ustawy wszystkich przepisów dotyczących Lasów. Należy mieć jednak na względzie, że Komisja wypracowuje wprawdzie i rekomenduje Sejmowi jednolity tekst projektu ustawy (tj. ustawę rządową wraz z przyjętymi poprawkami), to jednak podczas trzeciego czytania poszczególne poprawki (poprawki przyjęte przez Komisję, wnioski mniejszości zgłoszone podczas prac Komisji, poprawki zgłoszone w drugim czytaniu) są głosowane odrębnie. Gdyby zatem nie wniosek Komisji o odrzuceniu ustawy w całości – poprawka wyłączająca Lasy z sektora finansów publicznych byłaby głosowana w trzecim czytaniu, jak każda inna poprawka.
A wynik głosowania nad tą poprawką wcale nie jest pewny (raczej wszystko wskazuje na to, że poprawka ta przepadłaby w Sejmie). Jak wiadomo, poprawki można zgłaszać nie tylko w trakcie prac Komisji (podkomisji), lecz także w trakcie drugiego czytania, jeżeli nie ma wniosku o odrzuceniu ustawy w całości. W naszym przypadku wniosek taki jest, więc w najbliższym drugim czytaniu nie ma mowy o zgłaszaniu poprawek (na przykład dotyczących Lasów). Wydaje się jednak, że wówczas, gdy dojdzie do ponownego drugiego czytania (tj. po ponownym rozpatrzeniu przedłożenia rządowego przez Komisję po spodziewanym odrzuceniu obecnego wniosku Komisji o odrzuceniu ustawy w całości ) – posłowie przeciwni włączeniu Lasów do sektora finansów publicznych powinni bardzo wnikliwie zastanowić się nad zgłoszeniem podczas ponownego drugiego czytania poprawek dotyczących Lasów (poprawki o wyłączeniu Lasów z sektora, jeżeli poprawki takiej nie zaproponuje Komisja w trakcie ponownego rozpatrywania przedłożenia rządowego, czy poprawek , będących alternatywą dla koncepcji włączenia Lasów do sektora). Po takiej inicjatywie – projekt jeszcze raz wróci do Komisji (a zatem zwiększy się szansa na szczęśliwy dla leśników koniec).

2 komentarze Komisja finansów publicznych negatywnie opiniuje właczenie Lasów w sektor finansów publicznych

  • kama

    Czy można przełożyć powyższy post na język polski???Trochę się pogubiłam…

  • prawylas

    Potyczka wygrana, ale przeciwnik jest jeszcze mocny i przebiegły. Trzeba czuwać i nie odpuszczać, bo zanim się obejrzymy przeforsują swoje. Naciskajmy na posłów, szczególnie PSL-u aby nie odpuścili. I dalej protestujmy. Przesyłajmy zebrane za referendum podpisy. I nie upadajmy na duchu. Jak widać z obrad Komisji, co wydawało się przesądzone, takie nie jest. Trwajmy do końca.