listopad 2010
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archiwa

Komisja Europejska oceni zgodność z prawem unijnym działania polskiego rządu w sprawie Lasów Państwowych.

Włączenie Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych umożliwi rządowi ich prywatyzację i wyprzedaż.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba (PiS / EKR) złożył trzy zapytania pisemne w formie interpelacji do Komisji Europejskiej w sprawie zgodności z prawem unijnym rządowego projektu zmiany ustawy o finansach publicznych zakładającej włączenie do sektora finansów publicznych jednostki organizacyjnej Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP).

Przyjęte przez rząd 26 października 2010 roku zmiany oraz projekt Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia wolnych środków przyjmowanych w depozyt lub zarządzanie oraz zasad i warunków ich przyjmowania od niektórych jednostek sektora finansów publicznych przewidują zrównanie PGL LP, będącego jednostką organizacyjną działającą na zasadzie samodzielności finansowej i prowadzącej własną działalność gospodarczą, z agencjami płatniczymi budżetu państwa. Oznacza to umożliwienie Ministrowi Finansów wykorzystanie środków finansowych PGL LP do zaspokajania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa oraz uznaniowego zwracania im środków finansowych na potrzeby prowadzenia gospodarki leśnej.

Według Poręby, takie rozwiązanie może być niezgodne z unijnymi przepisami w trzech aspektach:

Po pierwsze, zwrot Lasom Państwowym przekazanych uprzednio do zarządzania Ministrowi Finansów środków może być traktowane jako forma niedozwolonej pomocy publicznej.

Po drugie, może ono naruszyć zasadę równości podmiotów w obrocie gospodarczym, obciążając Lasy Państwowe obowiązkiem zaspokajania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa ponad zakres powinności spoczywających na innych podmiotach sektora przedsiębiorstw działających na zasadach rynkowych.

Po trzecie, włączenie handlu drewnem PGL LP do katalogu powinności o charakterze publicznym państwa spowoduje konieczność objęcia tego drewna cenami regulowanymi, co z kolei będzie sprzeczne z zasadą konkurencyjności na rynku europejskim.

„Proponowana przez rząd zmiana nie dość, że może być w kilku punktach sprzeczna z unijnymi przepisami, to dodatkowo może otworzyć drogę do prywatyzacji i wyprzedaży majątku narodowego” – mówi Poręba. „Lasy Państwowe działając na zasadzie samodzielności finansowej wypracowują zysk rzędu 200 mln złotych rocznie. Pieniądze te przeznaczają na obszary, które wymagają restrukturyzacji lub dofinansowania. Tymczasem włączenie Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych pozwoli rządowi na łatanie tymi pieniędzmi dziury budżetowej i zwrócenie Lasom środków wystarczających jedynie na prowadzenie bieżącej działalności. To z kolei zmusi je do pozyskania dodatkowych środków z wyprzedaży najbardziej atrakcyjnych terenów i lokalizacji”.

W załączniku znajdą Państwo interpelacje do KE w tej sprawie.

Źródło: http://www.tomaszporeba.pl/?pg=aktualnosci&id=235

Pytanie 1Pytanie 2, Pytanie 2

Comments are closed.