Stanowisko merytoryczne dotyczące udziału w Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Warszawa, 15 listopada 2016 roku
Julia Przyłębska
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego
Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego zgodnie z art. 194 konstytucji składa się z 15 sędziów. Na dzisiejsze posiedzenie Zgromadzenia TK nie zostali zaproszeni sędziowie Henryk Cioch, Lech Morawski i Mariusz Muszyński, którzy wyrazili gotowość udziału w posiedzeniu.
Od dnia 16 sierpnia 2016 obowiązuje ustawa o Trybunale Konstytucyjnym z dnia 22 lipca 2016 . Art. 6 ust. 7 ustawy brzmi: ,,Sędzia po złożeniu ślubowania stawia się w Trybunale w celu podjęcia obowiązków, a prezes Trybunału przydziela mu sprawy i stwarza warunki umożliwiające wypełnianie obowiązków sędziego”.
Zgromadzenie Ogólne TK tworzą wszyscy sędziowie zgodnie z treścią przepisu art. 13 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
3 grudnia 2016 ślubowanie wobec Prezydenta RP złożyli sędziowie Henryk Cioch, Lech Morawski i Mariusz Muszyński. Uniemożliwianie im wykonywania obowiązków sędziów TK pozostaje w rażącej sprzeczności z art. 7 Konstytucji. Stanowi zaniechanie wykonania obowiązku wynikającego z art. 6 ust. 7 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z 22 lipca 2016 r., wydanej na podstawie art. 197 Konstytucji.
Zgromadzenie Ogólne Trybunału Konstytucyjnego zwołane zostało w niezgodnym z ustawą i Konstytucją składzie.
W tym stanie rzeczy powstrzymam się od udziału w Zgromadzeniu ze względu na jego niekonstytucyjny skład. Legitymizowanie obrad w niezgodnym z prawem składzie będzie bowiem naruszeniem Konstytucji i ustawy.
Ponadto informuję, że wykonuję nieprzerwanie obowiązki sędziego. Wzywanie mnie do udziału w rozprawach, których skład wyznaczony został niezgodnie z prawem, jak i w Zgromadzeniu Ogólnym, które liczy mniej niż konstytucyjny skład TK, czyli 15 sędziów, jest naruszaniem Konstytucji.
W sprawowaniu urzędu sędziego podlegam tylko Konstytucji RP. Moje stanowisko merytoryczne w sprawie obsady składów orzekających jak i Zgromadzenia Ogólnego TK jest znane. Próba wymuszenia odmiennego stanowiska stanowi ingerencję w moją konstytucyjnie gwarantowaną niezawisłość sędziowską.
Najnowsze komentarze