Bp. Tadeusz Lityński biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej został duszpasterzem leśników, gospodarki wodnej i ochrony środowiska. Zastąpił on na tym stanowisku bp. Edwarda Janiaka – biskupa kaliskiego.
- ur. 14 czerwca 1962 r. w Kożuchowie
- wyświęcony w 1988 r.
- konsekrowany 16 czerwca 2012 r.
- Zawołanie: „Adveniat Regnum Tuum”
Życiorys
Biskup Tadeusz Lityński urodził się 14 czerwca 1962 r. w Kożuchowie. Jego rodzinną parafią jest parafia pw. św. Wawrzyńca w Ługach. Ukończył Technikum Elektroniczne w Zielonej Górze, a następnie w 1982 r. wstąpił do Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1988 r. Promotorem jego pracy magisterskiej z teologii biblijnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pt. „Prawda w tradycji Janowej” był o. prof. Hugolin Langkammer w 1991 r. 18 maja 1999 r. na Akademii Teologii Katolickiej obronił pracę magisterską i licencjacką z prawa kanonicznego, napisaną pod kierunkiem ks. prof. Wojciecha Góralskiego pt. „Troska ks. Edmunda Nowickiego jako rządcy Kościoła Gorzowskiego o dyscyplinę duchowieństwa w latach 1945-1951”.
Pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Bartłomieja w Ołoboku (1988-1990) i parafii pw. NMP Królowej Polski w Głogowie (1990-1993). Przez siedem lat pełnił funkcję notariusza Sądu Kościelnego w Gorzowie Wlkp. (1993-2000). W roku 2000 został mianowany proboszczem parafii pw. Najświętszej Trójcy w Ochli k. Zielonej Góry, a sześć lat później – proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp.
Od 2009 roku był kanonikiem honorowym kapituły katedralnej w Gorzowie Wlkp., od 2011 roku – wikariuszem biskupim, członkiem Rady Kapłańskiej i Rady Konsultorów. W styczniu 2012 r. ks. Lityński został odznaczony godnością kapelana Jego Świątobliwości Benedykta XVI.
28 kwietnia 2012 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. Tadeusza Lityńskiego, proboszcza parafii Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim, biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Cemeriniano.
Ciężko było znaleźć ten artykul w google, stronka ciekawa, zasługuje na lepsze pozycje w wyszukiwarkach. Pozycjonowanie w 2015 stało się skomplikowane, jest coś co ci się napewno przyda, poszukaj sobie w google – niezbędnik dla każdego webmastera
Nie wiem po co to komu potrzebne. W Niemczech sprawy te załatwione są normalnie a u nas uszczęśliwianie na siłę. Każdy chyba swoją parafię i wsparcie duchowe to po co jeszcze zganiać ludzi zawodowo. Zawodowo to rozwijać swoją instytucję, swój zakład pracy. Im więcej kościoła w życiu publicznym tym gorzej dla Polski. Jeśli nie wierzysz, po przeanalizuj historię naszego Kraju.
Święte słowa Pilarzu!!!
Pilarzu uprzedziłeś mnie z tym wpisem. Masz rację zamknąć katolików, prawosławnych, żydów, itp w świątyniach, usunąć głośniki na zewnątrz by nic ze środka świątyń nie przedostało się na zewnątrz. Zabronić nosić wszelkie oznaki wiary, chyba że traktują je jak amulety. Zlikwidować stanowiska kapelanów, a na ich miejsce powołać kogoś w rodzaju politruków, niech prowadzą leśników do sukcesu, tłumacząc że nie dekalog jest ważny, tylko pozycja, pieniądze uzyskane kosztem nieliczenia się z innymi. Armia Czerwona nie miała kapelanów tylko politruków i jakimi może się pochwalić sukcesami, zawojowała pół Europy, a dzięki czemu bo politrucy wytłumaczyli prostym bojcom że żyją w najszczęśliwszym kraju na świeci, rządzonym przez nieśmiertelnego wodza i wreszcie mogą wyzwolić inne narody od ich ciemiężycieli czyli między innymi panów i księży.
Wielbłąd
Ciekawi jesteśmy, jaką historię Polski Pilarz czytał. Bo w naszej, państwowość polska liczy się od Chrztu Polski. I w tej samej historii naród polski przetrwał okres zaborów dzięki Kościołowi Katolickiemu. No tak, ale my nie czytamy historii napisanej przez Józefa Wissarionowicza Stalina. A Pilarz zakończył swą edukację w komunie. Tam takie głupoty wypisywali.
Pozwólcie, przytoczę starą prawdę, „kto z Kościołem wojuje od Kościoła zginie”. Amen.
http://gazetaostrowska.pl/biskup-kaliski-o-swojej-chorobie/