marzec 2009
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archiwa

Lasy to nie tylko pieniądze – Przegląd Techniczny

Prywatna wojna posła Piotra Cybulskiego z Lasami Państwowymi osiąga coraz wyższy stopień absurdu. Pan poseł, jeszcze niedawny nadleśniczy, osiągnął już taki stopień głupoty, że „gdyby głupota miała skrzydła szybowałby jak orzeł”. Można byłoby te wypociny intelektualne posła włożyć wyrzucić do kosza, gdyby nie autorytet Sejmu, którym się przy każdej okazji posługuje i który wykorzystuje, a nawet nadużywa, czego dowodzi  ostatnie 29 bzdurnych pytań, którymi Lasy zajmują się, zamiast wyrzucić je do kosza, gdzie ich miejsce. Czas, by posłem zajął się klub PiS i Marszałek Sejmu.
Może dlatego warto przeczytać sprawozdanie z posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa poświęconej drzewostanom przeszłorębnym, których miejsce w gospodarce leśnej Poseł Cybulski kwestionuje.

Posłowie, zebrani 7 stycznia 2009 r. na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, wprawdzie nie cytowali ekspertyzy naukowców z SGGW, ale zdecydowana większość z nich, niezależnie od opcji politycznej (z jednym wyjątkiem) miała podobny pogląd na temat drzewostanów przeszłorębnych. Warto w tym momencie zacytować opinię opozycyjnego posła Dariusza Bąka wyrażoną w dyskusji. Poseł swoje argumenty podparł cytatami z ważnych dokumentów międzynarodowych i państwowych.Na początek cytat z rezolucji III Ministerialnej Konferencji Ochrony Lasów w Europie, która odbyła się 2-4 czerwca 1998 r.: Martwy stojący i powalony las, dziurawe drzewa, stare zagajniki, specjalnie rzadkie drzewa należy pozostawić w ilości i rozprzestrzenieniu potrzebnym do zabezpieczenia różnorodności biologicznej, z uwzględnieniem potencjalnych skutków dla zdrowia i stabilności lasów oraz otaczających ekosystemów.
Następnie poseł Bąk zacytował dokument z 1997 r. pt. „Polityka leśna państwa”: Pozostawienie w każdym drzewostanie przewidzianym do odnowienia przez użytkowanie rębne części starych drzew od 5 do 70% do ich fizjologicznej śmierci, w tym drzew dziuplastych i martwych, jako siedliska licznych biocenoz leśnych. W drzewostanach unikalnych pod względem przyrodniczym celem nadrzędnym gospodarki leśnej staje się ochrona bioróżnorodności i złożoności biologicznej, a pozyskiwanie drewna jest jej ubocznym efektem wymuszonym pielęgnacją lasu i jego stanem sanitarnym.
W następnej części swojej wypowiedzi Dariusz Bąk zacytował instrukcję użytkowania lasu, która wręcz nakłada na nadleśniczych obowiązek utrzymywania martwych drzew (oczywiście nie wzdłuż dróg). Na koniec poseł powiedział: dziwię się tym, którzy patrzą na Lasy przez pryzmat pieniądza. Lasy to nie tylko pieniądz. Lasy to dobro narodowe.

(czytaj cały artykuł)

3 komentarze Lasy to nie tylko pieniądze – Przegląd Techniczny

  • Alek

    Czy możnaby wkleić tutaj te 29 pytań ?

  • GAJOWY Bardzo STARY

    DZEWOSTANY PRZESZŁO RĘBNE TO POJĘCIE STATYSTYCZNE BUL OPARTE NA ZANIŻONYM WIEKU RĘBNOŚCI !! PRZYKŁADEM NIECH BĘDZIE PUSZCZA PISKA GDZIE WIEK RĘBNOŚCI DLA SOSNY TO 120 LAT
    NA SIEDLISKU BORU MIESZANEGO ŚWIEŻEGO PINUS SYLWESTRIS ŻYJE I PRZYRASTA do 140-160 LAT
    BUL iGL aby w operacie „NABRAĆ MASY” wyznacza DZIAŁ zrĘBOWE w wieku 110-120 lat
    ETATY w PUSZCZY ZWIĘKSZONO OSTATNIO o 50% i Nadleśnictwa TNĄ ROCZNIE po 80-120 tys.m3
    ABY WYJŚĆ Na „SWOJE” przy niskich cenach zbytu TRZEBA CIĄĆ BARDZO DUŻO aby utrzymać
    LEŚNYCH GENERAŁÓ REGIONALNYCH I GENERALNYCH!!
    CZYTAJ ARTYKUŁ PANA KAZIMIERZA ORŁOSIA..RRZECZPOSPOLITA z 19 MARCA 2009r

  • Na prośbę Bardzo starego Gajowego zamieszczamy link do artykułu w „Rz”, choć uważamy, że on nic nie wnosi do dyskusji o drzewostanach przeszłorębnych. Jest to opinia jednego z ekologów o ochronie środowiska na Mazurach.
    http://www.rp.pl/artykul/9157,278524_Orlos__Mazury_wciaz_niechronione_.html